AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #446: „Piosenka o końcu świata”

Piosenka z Nagrodą Nobla w tle.

Aga Zaryan (foto: materiały prasowe)

Dziesiąty grudnia to ważny dzień dla polskiej literatury. Wiążą się z nim cztery istotne wyróżnienia dla twórców związanych z Polską. Chodzi oczywiście o Nagrodę Nobla. Szwedzka Akademia wielokrotnie nominowała naszych pisarzy i poetów do miana najlepszych literatów świata, ale wygrać udało się czterokrotnie.

W 1905 roku triumfował Henryk Sienkiewicz, a dwadzieścia jeden lat później Władysław Reymont. Na kolejne wyróżnienia przyszło nam czekać aż do okresu PRL-u, kiedy to w 1980 roku nagrodzony został Czesław Miłosz. Warto dodać, że poeta w tamtym czasie od dwudziestu lat przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, a jego twórczość była objęta w Polsce całkowitą cenzurę. Sytuację tę zmienił dopiero Nobel. Ostatnią polską laureatką charakterystycznego medalu została w 1996 roku poetka Wisława Szymborska.

Dlaczego piszę o tym akurat dzisiaj? Ponieważ wszyscy wymienieni odebrali nagrody właśnie dziesiątego grudnia.

Twórczość Szymborskiej i Miłosza kilka razy stawała się fundamentem dla muzyki. Niektórzy wokaliści sięgali po pojedyncze wiersze, inni poświęcali wspomnianym poetom całe (lub prawie całe) płyty. Tak zrobiła między innymi Aga Zaryan, która w 2011 roku na albumie „Księga olśnień” umieściła dwanaście piosenek z tekstami Czesława Miłosza, a także autorek, które dla polskiego noblisty były ważnymi osobistościami światowej poezji – Anny Świrszczyńskiej, Jane Hirshfield i Denise Levertov.

Jednym z wierszy, jakie pojawiły się na płycie, była „Piosenka o końcu świata”. Miłosz opisał w nim w charakterystyczny dla siebie sposób, jak będzie wyglądała chwila końca świata. Dowiadujemy się z niego, że finałowi życia nie będzie towarzyszyło żadne wydarzenie, jakie opisane zostało chociażby w Biblii. Koniec świata wydarza się bowiem w każdej sekundzie, niemalże tu i teraz. Czy celem poety było pokazanie, że finał naszej obecności na świecie nie musi być nagły, a apokaliptyczna wizja jest jedynie przestrogą lub literackim wymysłem? Jeśli tak, Aga Zaryan świetnie to odczytała, utrzymując piosenkę w spokojnych, wręcz kojących tonach, sygnalizując jednocześnie, że końca nie trzeba się bać. (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2018-12-10 by in News and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: