AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #444: „Dług”

Dzisiaj muzyka filmowa.

Za rok jeden z lepszych polskich filmów nakręconych po przełomie 89/90 skończy dwadzieścia lat. Mowa o „Długu” w reżyserii Krzysztofa Krauzego, który oficjalnie do polskich kin trafił 19 listopada 1999 roku.

„Dług” jest filmem inspirowanym wydarzeniami, jakie miały miejsce naprawdę. Jeśli jeszcze nie oglądaliście, spróbuję ująć to tak, aby uniknąć spoilerów: polski kapitalizm lat dziewięćdziesiątych rządził się swoimi prawami, a dwóch chcących zawojować świat biznesmenów (Artur Bryliński i Sławomir Sikora; w ich rolach Robert Gonera i Jacek Borcuch) doświadczyło tego na własnej skórze. Piekło, jakie zgotował im człowiek żądający spłaty długu (świetna kreacja Andrzeja Chyry), którego tak naprawdę nigdy nie było, zmusza ich do podjęcia kroków, których w innych okoliczność podjąć by się nie odważyli – zabicia drugiego człowieka.

Dramat, jaki rozegrał się w życiu mężczyzn, których historia stała się pierwowzorem do napisania filmowego scenariusza (m.in. skazanie ich na dwadzieścia pięć lat więzienia, później skrócone wyroku i ułaskawienie przez prezydenta Komorowskiego), w świetny sposób oddaje także muzyka. Tę skomponował z kolei Michał Urbaniak. Co prawda motyw przewodni zawiera fragment innego utworu autorstwa polskiego jazzmana, który ukazał się kilka lat wcześniej, niemniej trudno negatywnie ocenić zaprezentowaną melodię. Jej orkiestrowy rozmach i melancholijny klimat sprawiają, że trudno obok takiego utworu przejść obojętnie i pozostać niewzruszonym na jego emocjonalny wyraz. (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2018-11-19 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: