AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #417: „Czerwona flaga (ale ja się kąpię)”

Jazzmani jako krasnoludki.

Jazzpospolita z okresu promocji płyty „Impulse” (foto: materiały prasowe)

Trzeciego kwietnia na oficjalnym facebookowym profilu zespołu Jazzpospolita pojawiła się informacja, którą rozpoczyna następujące zdanie: „Pragniemy poinformować, że z zespołu odeszli Wojtek Oleksiak i Michał Przerwa-Tetmajer”. Szok i niedowierzanie, rozpad w najlepszej – obok zespołu Hey – koncertowej grupie z Polski. Gdyby udostępnili tę informację dwa dni wcześniej, uznałbym ją – i pewnie całkiem słusznie – za dowcip. Kalendarz jednak nie kłamał, treść komunikatu również była prawdziwa. Potwierdził ją zresztą m.in. Oleksiak, który w swoim imieniu postanowił poinformować o wszystkim słuchaczy, piszą chociażby, że decyzja o odejściu została podjęta już pod koniec ubiegłego roku.

Odejście połowy składu – w tym jednego współzałożyciela – nie wpłynęła destabilizująco na funkcjonowanie grupy. Przynajmniej tak odczytywać można końcowy fragment wspomnianego wcześniej kwietniowego oświadczenia, z którego dowiadujemy się, że „Jazzpospolita nadal będzie istnieć, tworzyć muzykę i grać dla Was”. To cieszy, chociaż pewien etap w przypadku tego projektu definitywnie został zamknięty. Jego podsumowaniem była świetna płyta „Humanizm” (2017), początkiem – „Almost Splendid” (2010), ale faktycznym przełomem w działalności okazał się wydany sześć lat temu materiał „Impulse”, z którego pochodzą chociażby takie kompozycje, jak „Pasażer U-Boota”, „Ciężkie powietrze” i „Czerwona flaga”, które jeszcze kilka lat po premierze były chętnie włączane przez zespół do koncertowych setlist.

W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song chciałbym przypomnieć ostatni ze wspomnianych utworów, który czaruje nie tylko doskonałym brzmieniem i pomysłami aranżacyjnymi, ale także wideoklipem z motywem żywcem wyjętym z kultowej polskiej komedii końca lat osiemdziesiątych, jaką jest „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2018-05-07 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: