AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #352: „Hot’ Lanta”

Ostatni wspólny utwór oryginalnych The Allman Brothers Band.

Okładka płyty „At Fillmore East” (foto: discogs.com)

W ostatnim czasie nadrabiam sporo muzycznych zaległości (w tym wypadku rozumianych jako płyty wydane przed datą mojego urodzenia), stawiając głównie na brzmienie rockowe (i jego pochodne) ze Stanów Zjednoczonych lat siedemdziesiątych. Mimo sporej ilości odhaczonych tytułów, cały czas okazuje się, że czegoś jeszcze nie znam. Tak było na przykład z pierwszymi płytami zespołu The Allman Brothers Band. Teraz, kiedy wiedza została już uzupełniona, postanowiłem przypomnieć jeden z ich utworów, a powodem ku temu stał się tragiczny okres, dla którego datami granicznymi są wydarzenia z października 1971 i listopada 1972 roku. Ale po kolei.

The Allman Brothers Band to wyjątkowa formacja, której twórczość miała spory wpływ na oblicze muzyki. Grupa założona pod koniec lat 60. przez braci Allman, Gregga i Duane’a, była więcej niż zespołem rockowym. W ich brzmieniu dużą rolę odgrywały również takie gatunki, jak country, blues, soul oraz jazz. Ten ostatni dawał o sobie znać szczególnie w utworach dłuższych, ocierających się bardziej o jam session niż nagrania studyjne. Zaadoptowanie energii i fantazji znanych z występów na żywo w sytuacji pracy studyjnej, było zresztą największą bolączką The Allman Brothers Band. Ich dwie pierwsze pozycje w dyskografii (płyty wydane w 1969 i 1970 roku) nie zostały dobrze przyjęte przez słuchaczy, krytyków i stacje radiowe. Podstawowym zarzutem była utrata koncertowego pierwiastka, który nadawał ich muzyce mocy. Decyzja o wydaniu płyty live stała więc rzeczą oczywistą.

Trwający prawie osiemdziesiąt minut album „At Fillmore East” zarejestrowany został w Nowym Jorku w trakcie dwóch marcowych występów w 1971 roku. Materiał wydano pierwotnie w formie dwóch płyt winylowych, na których strony A i B poświęcone zostały tzw. coverom, a C i D utworom autorskim. Największe wrażenie robią oczywiście trwające po dwadzieścia minut „You Don’t Love Me” i „Whipping Post” – tytuły pełne przedziwnych zwrotów akcji, wirtuozerii i braku ograniczeń gatunkowych. Do dzisiejszego odcinka cyklu Gold Song wybrałem numer „Hot’ Lanta” – jedyny na płycie, za którego kompozycją stoją wszyscy ówcześni członkowie tego amerykańskiego zespołu (oprócz braci Allman byli to także: Dickey Betts, Berry Oakley, Jai J. Johanson i Butch Trucks). Instrumentalny utwór rozpoczyna się od solowej partii organów Gregga Allmana, po chwili uzupełnionej przez perkusję oraz gitary. Wątek ten napędza całe nagranie, odwołując się do klasycznego rocka oraz stylistyki fusion.

Radość z sukcesu, jakim niewątpliwie była obecność płyty „At Fillmore East” w pierwszej dwudziestce Billboardu, trwała jednak krótko. Za krótko. Jesienią, kilka miesięcy po premierze albumu, grupa została mocno doświadczona przez los. W październiku 1971 roku zginął starszy z braci Allman, Duane. Przyczyny śmierci nie były typowe, jak na muzyczną brać. Artysta nie przedawkował żadnej substancji psychotropowej lub alkoholu. Zginął w wypadku motocyklowym. Chwilę wcześniej jechał do kolegi z zespołu, basisty Berry Oakleya. Nieco ponad rok od tej tragedii, w listopadzie 1972 roku, Oakley zginął w bliźniaczych okolicznościach – jadąc na motorze kilka przecznic od miejsca wypadku Allmana.

„Hot’ Lanta” to ostatni wspólny utwór napisany przez oryginalny skład The Allman Brothers Band. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2017-01-30 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: