AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Koncert: Swing na cztery oktawy i big band (14.01.2017 r., Tarnów)

Koncert muzyki Edwarda Czernego, „ojca polskich big bandów” – to najbliższa muzyczna atrakcja przygotowana dla tarnowian.

Plakat promujący wydarzenie (foto: materiały prasowe)

Już 14 stycznia w tarnowskim Kinie Marzenie odbędzie się koncert „Swing na cztery oktawy i big band”, w ramach którego usłyszymy grane na całym świecie od przeszło pół wieku standardy jazzowe „Molo Boogie”, „Kolorowa karuzela”, „Diabelski Młyn”, „Na Trasie W-Z” skomponowane przez Edwarda Czarnego dla własnego big bandu znanego pod nazwą Orkiestra Taneczna Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego. Zespół ten nagrał setki przebojów Urszuli Dudziak, Anny German, Ludmiły Jakubczak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Marii Koterbskiej, Łucji Prus, Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Danuty Rinn, Reny Rolskiej, Violetty Villas, Andrzeja Dąbrowskiego, Mieczysława Fogga, Janusza Gniatkowskiego, Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Połomskiego, Andrzeja Rosiewicza, Zbigniewa Wodeckiego i… wymienić można tak bez końca.

Big Band oraz kwintet smyczkowy krakowskiej Akademii Muzycznej poprowadzi bandleader orkiestry i jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych – Wojciech Groborz, który wykona kadencje i improwizacje fortepianowe. Zabrzmią beguiny, duiny, rumby, walce, boogie, fokstroty w oryginalnych opracowaniach Edwarda Czernego z lat 1934–66, m.in. „Taniec z szablami” (na big band i orkiestrę kameralną), utwory na mniejsze składy jazzowe („Na huśtawce”), szlagiery („Pójdę wszędzie z tobą”, „Motyle w sweterkach”, „Marzenia dziewcząt”).

Z krakowskim Big Bandem Akademii Muzycznej pod batutą Wojciecha Groborza wystąpi Karo Glazer – laureatka międzynarodowych festiwali jazzowych i zdobywczyni prestiżowych nagród w Europie i USA. Obdarzona czterema oktawami, pełna temperamentu artystka, która posługując się różnymi technikami wokalnymi, tworzy na bazie tematów kompozycji Edwarda Czernego niezapomniane dla słuchaczy obrazy melodyczne.

W młodzieńczych kompozycjach Edwarda Czernego oraz improwizacjach skrzypcowych i kontrabasowych usłyszymy Dawida Czernika, jednego z trzech finalistów konkursu młodych wykonawców muzyki Edwarda Czernego, organizowanego corocznie przez fundację kompozytora.

Co ciekawe, wstęp na to wydarzenie będzie darmowy. Jest jednak warunek – należy odebrać jedną z bezpłatnych wejściówek. Ich pula dostępna będzie od 9 stycznia w siedzibie Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5) oraz w kinie Marzenie (ul. Staszica 4). Początek koncertu o godzinie 20:30. (MAK/materiały prasowe)

Swing na cztery oktawy i big band
Big Band i kwintet smyczkowy Akademii Muzycznej w Krakowie
Wojciech Groborz – bandleader, fortepian
Karo Glazer – wokalizy, improwizacje, piosenki
Marysia Warsztocka – wokal
Dawid Czernik – skrzypce, kontrabas
14 stycznia 2017 r.
Kino Marzenie (Tarnów, ul. Staszica 4)
Start: godzina 20.30
Wstęp: bezpłatne wejściówki (do odebrania od 9 stycznia w TCK, Rynek 5, oraz w kinie Marzenie, ul. Staszica 4)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: