AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #346: „Old Pals”

Japońskie pismo „Jazz Perspective” grudniowy numer poświęciło polskiemu jazzowi. A co my wiemy o japońskim jazzie?

Toshiko Akiyoshi w 1978 roku (foto: Brian McMillen, brianmcmillen@hotmail.com / Wikimedia Commons)

Nadrabiałem w tym roku braki w znajomości twórczości Toshiko Akiyoshi. Postać, jak i twórczość japońskiej pianistki zainspirowały mnie do tego stopnia, że postanowiłem poświęcić jej dzisiejszy odcinek cyklu Gold Song. Zbieżność daty 12 grudnia z osiemdziesiątą siódmą rocznicą urodzin jazzmanki nie jest oczywiście przypadkowy.

Wszystko zaczęło się od płyty „Toshiko Meets Her Old Pals”, która jakiś czat temu znalazła się w moim odtwarzaczu. Ujmując rzecz kolokwialnie – zażarło. Album, na którym umieszczonych zostało kilka coverów (m.in. utwory Milesa Davisa i Charliego Parkera) oraz dwie autorskie kompozycje Akiyoshi, wydał mi się na tyle interesujący, że postanowiłem poznać tę twórczość bardziej. Krążek, o którym wspomniałem, pochodzi z 1961 roku i jest dziesiątym tytułem w dyskografii pianistki.

Akiyoshi, która urodziła się w 1929 roku, płytą sygnowaną własnym nazwiskiem debiutowała na początku lat 50. Materiał wydała amerykańska wytwórnia Norgran Records. A wszystko tak naprawdę zaczęło się od płyty Teddy’ego Wilsona, którą artystka dostała w prezencie. Pomimo tego, że na fortepianie grała od dziecka, a w powojennej Japonii zarabiała koncertując w klubach w mieście Beppu, to właśnie nagrania amerykańskiego muzyka uświadomiły jej, że muzyką, która ją pociąga, jest jazz. Później z pomocą przyszedł inny pianista z odległego kraju – Oscar Peterson. Siedmiokrotny laureat Grammy Awards usłyszał Akiyoshi podczas swojego azjatyckiego tournée i polecił ją szefom labelu, którego nazwa pojawiła się kilak linijek wyżej. Nie trzeba chyba dodawać, że obaj czarnoskórzy jazzmani mieli spory wpływ na muzykę Akiyoshi. Poruszając temat inspiracji, warto wymienić również tradycyjne brzmienia japońskie oraz takie nazwiska, jak Duke Ellington (szczególnie twórczość z okresu big bandowa) i Charles Mingus.

Toshiko Akiyoshi często była tą pierwszą. Jako pierwszy artysta z Japonii miała możliwość nawiązania kontaktu i wydania swojej płyty w istotnej, jak na lata 50., amerykańskiej wytwórni fonograficznej. Jako pierwsza kobieta triumfowała w ankiecie czytelników amerykańskiego pisma „Down Beat” w kategoriach najlepszy aranżer (1977 rok) i najlepszy kompozytor (1980 rok). Co istotne, oba wyróżnienia przyznawane były jej jeszcze kilka razy.

Wróćmy do płyty „Toshiko Meets Her Old Pals”, od której zaczęło się dla mnie wszystko, co związane z Akiyoshi. Materiał zarejestrowany został w marcu 1961 roku w Tokio w pełni azjatyckim składzie. Wśród muzyków, którzy wzięli udział w sesji nagraniowej, znalazł się między innymi popularny japoński saksofonista Sadao Watanabe (współpracował chociażby z Jackiem DeJohnette, Chickiem Coreą i Marcusen Millerem), który – podobnie jak bohaterka dzisiejszego wpisu – ukończył studia na prestiżowym uniwersytecie w Berklee. Wspomniałem, że pośród umieszczonych na płycie kompozycji, dwie podpisane zostały nazwiskiem Toshiko Akiyoshi. Jedną z nich, można rzecz tytułową, jest melodia „Old Pals”, którą chciałbym przypomnieć dzisiaj w cyklu Gold Song.

Pomimo niespełna dziewięćdziesięciu lat japońska pianistka cały czas jest aktywna zawodowo. W ubiegłym roku w jednym z nowojorskich studiów nagraniowych zarejestrowała materiał z utworami George’a Gershwina. Płyta ukazała się w styczniu 2016 roku. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2016-12-12 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: