AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #342: „Pump It Up”

„Pump It Up” to nie tylko tytuł piosenki Denzela.

Okładka singla „Pump It Up” (foto: discog.com)

W miniony weekend z braku większej ilości wolnego czasu, zamiast sięgnąć po muzyczne nowości, zdecydowałem się umieścić w odtwarzaczu płytę dobrze znaną, która nie wymagałaby ode mnie skupienia się nad nowymi treściami i melodiami. Trochę przypadkowo padło na „This Year’s Model”.

Wydany w 1978 roku album Elvisa Costello to pierwszy owoc współpracy z zespołem The Attractions. Nagrany w londyńskim Eden Studio materiał to w mojej opinii najlepsza płyta w historii muzyki, której tematyką jest zakończony właśnie związek damsko-męski. Angielski artysta na trwającym niespełna czterdzieści minut krążku zawarł te wszystkie uczucie i emocje, które wylewają się z nas tuż po rozstaniu. Nie są to jednak żal, smutek i brak chęci do życia. Piosenki zawarte na „This Year’s Model” skupiają się raczej na innej stronie tej sytuacji, w której dominują poczucie winy, złość (na siebie i drugą osobę), brzydota, wściekłość, a nawet okrucieństwo i jawna niechęć do przeciwnej płci.

Płyta utrzymana w klimacie punk rocka, rock and rolla i stylistyki new wave przypadła do gustu odbiorcom i krytykom muzycznym zarówno w końcówce lat 70., jak i tym żyjącym w XXI wieku. Amerykański tygodnik „The Village Voice” okrzykną ją najlepszym tytułem 1978 roku. Z kolei magazyny „Q” i „Rolling Stone” uwzględniły materiał Costello w dwóch rankingach: na najlepszą płytę w historii Wielkiej Brytanii oraz najlepszą płytę w historii muzyki.

„This Year’s Model” promowane było przez trzy single. Pierwszy z nich w formie fizycznej ukazał się niecały miesiąc po premierze albumu. Wybór padł na utwór „Pump It Up”. Być może muzycy uznali, że piosenka ta jest najbardziej reprezentatywna dla całego materiału; być może zadziałał sentyment do numeru nagranego we wczesnym etapie współpracy. Zaznaczyć bowiem trzeba, że „Pump It Up” było pierwszym efektem pracy Costello z grupą The Attractions, swego rodzaju wstępem do dalszej działalności całego projektu. Piosenka opowiada o fatalnym uczuciu do niewłaściwej kobiety, która pomimo negatywnych cech uzależnia od siebie mężczyznę. Seksualne napięcie i frustracją aż biją ze śpiewającego kolejne linijki Costello. Do sprawdzenia, koniecznie. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: