AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Premiera nowej płyty Adama Pierończyka

Saksofonista nagrał nowy materiał. Jego sklepowa premiera odbędzie się już 24 października.

Okładka płyty „Monte Albán” (foto: materiały prasowe)

„Monte Albán” to jubileuszowy, dwudziesty album sygnowany nazwiskiem wybitnego polskiego muzyka jazzowego Adama Pierończyka. Premierowe trio saksofonisty z udziałem czołowych muzyków: basisty Roberta Kubiszyna oraz mieszkającego w Meksyku, argentyńskiego perkusisty Hernána Hechta, zadbało o siedemdziesiąt minut oryginalnej muzyki improwizowanej, która w połączeniu z elektroniką nagrana została w HH-Studio w Mexico City.

Płyta do oficjalnej sprzedaży trafi w najbliższy poniedziałek, 24 października, jednak już teraz zamówić można ją na stronie dystrybutora.

W ramach zapowiedzi płyty „Monte Albán” do sieci trafiła swego rodzaju instrukcja obsługi albumu, jaką wystosował sam Adama Pierończyka. Poniżej jej treść.

Trasa koncertowa po Meksyku była zarazem moją pierwszą wizytą w tym kraju. Wyjazd był bardzo intensywny, więc tym razem praktycznie nie było szans na zwiedzanie. Szczęśliwie jednak okazało się, że będę mieć kilka wolnych godzin przed wylotem z miasta Oaxaca do Mexico City. Razem z moim basistą, Robertem Kubiszynem, stwierdziliśmy, że to idealny moment by udać się na wzgórze Monte Albán – oddalone od Oaxaca zaledwie o kilka kilometrów. Ponieważ wybraliśmy się tam z samego rana, ten zazwyczaj oblegany przez turystów kompleks starożytnych piramid udało nam się obejrzeć w niemalże absolutnej ciszy.

Monte Albán to jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc, w jakich kiedykolwiek byłem. Historyczna zabudowa olbrzymiego tarasu sprzed wieków (wielkości ok. sześćdziesięciu stadionów piłkarskich) kojarzyła mi się raczej z archaicznym portem lotniczym, przeznaczonym dla statków kosmicznych lub makietą do filmu science-fiction. Istnieją teorie, które zakładają udział istot pozaziemskich w budowaniu piramid na całym świecie, ponieważ powstawały one na wielu kontynentach niezależnie od siebie, w podobny sposób i w tym samym mniej więcej czasie. Wszystko robi się jeszcze bardziej tajemnicze, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że gatunek kamienia, z którego wykonano budowle na Monte Albán, podobno nie występuje w tej okolicy. Może więc to prawda, że piramidy zbudowali właśnie kosmici, a lądowisko na Monte Albán jest przygotowane na ich powrót w przyszłości? Oczywiście nie ma na to dowodów. Dla mnie jednak aura tego miejsca była ogromną inspiracją i z pewnością miała duży wpływ na muzykę znajdującą się na tej płycie, zarejestrowanej chwilę później w Mexico City przez naszego perkusistę, Hernána Hechta. Mam nadzieję, że pobudzi ona waszą fantazję!

Adam Pierończyk

W sieci posłuchać można także próbek muzyki, jaka zawarta zostanie na płycie. Po takiej dawce zachęty trudno będzie tego albumu nie sprawdzić. (MAK/materiały prasowe)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2016-10-19 by in News and tagged , , , , , .

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: