AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Maria Pomianowska „The Voice Of Suka”

„The Voice Of Suka” to drugi tegoroczny album sygnowany nazwiskiem Marii Pomianowskiej.

Wydany w pierwszym kwartale tego roku materiał „Stwórco łaskawy” (sprawdź recenzję) Maria Pomianowska poświęciła polskim pieśniom wielkopostnym. Tym razem multiinstrumentalistka, artystka i profesor krakowskiej Akademii Muzycznej już (prawie) bez religijnych odniesień nagrała płytę, zadaniem której jest zaprezentowanie szerszemu gronu słuchaczy instrumentu, jakim jest suka.

Biłgorajska, mielecka i basowa odmiana wspomnianego staropolskiego instrumentu smyczkowego, który swoim wyglądem przypomina nieco skrzypce, to główne bohaterki albumu „The Voice Of Suka”. Grają na nich wspomniana już Pomianowska, która sięga także po fidel płocką, oraz Aleksandra Kauf i Iwona Rapacz. W stu procentach kobiecy skład głównego zespołu uzupełnia Patrycja Napierała wydobywająca dźwięki z tak zwanych perkusjonaliów. Większość z dwunastu umieszczonych na płycie kompozycji to autorska muzyka liderki uzupełniona siedemnastowieczną religijną melodią anonimowego twórcy („Służyłem ja tobie”) oraz dwoma utworami inspirowanymi brzmieniem skandynawskiego („Fiord”) i polskiego folku („River”). Sama muzyka zaprezentowana na płycie w przeważającej mierze jest szybka, naznaczona sporą energią, wręcz skocznością, co odczytywać można nie tylko jako czerpanie z rodzimej tradycji, ale także – kto wie – celtyckiego źródła. Pojawiające się wolniejsze fragmenty (chociażby wspomniany w tym akapicie „Służyłem ja tobie”), uwypuklają melancholię i nutę tajemniczości poprzez smyczkowe brzmienie i tożsamą klimatem wokalizę.

Płyta, jako całość, zbudowana została na dominującej funkcji suk. Wydobywane z nich charakterystyczne dźwięki prowadzą melodię każdego utworu, wyznaczając kierunek budowy i rozwoju kolejnych kompozycji. Słychać w nich domieszkę wpływów kilku kultur – bliskich, bo rodzimych, słowiańskich, oraz dalszych, jak Persja i Indie. Wybór taki źródeł nie powinien dziwić. Zarówno tradycja polska, jak i indyjska, w kwestii muzycznej naznaczone są brzmieniem instrumentów z grupy chordofonów, jak suki, fidele i kontrabas ludowy, który również poszerza instrumentarium płyty „The Voice Of Suka” (gościnnie w ostatnim utworze gra na nim Bartek Pałyga).

Płyta Marii Pomianowskiej jest przykładem spoglądania na przeszłość z pozycji szacunku do niej, przywracania zapomnianej (często prawie całkowicie) tożsamości – muzycznej (smyczki stanowią przecież podstawę polskiej melodii ludowej), ale i kulturowej. Materiał składający się z tuzina kompozycji to również definicja słowa pasja. Inaczej bowiem nie można nazwać tego, co od ponad dwóch dekad robi Maria Pomianowska. Jej poświęcenie i podjęcie się rekonstrukcji sposobu i techniki gry na zapomnianej grupie instrumentów, to niebagatelny wkład w budowę, a może nawet i odbudowę jednej z odnóg polskiej tradycji muzycznej. (MAK)

Maria Pomianowska „The Voice Of Suka”
(2016; For Tune)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2016-10-17 by in Recenzja and tagged , , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: