AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Znamy program festiwalu Jazzowa Jesień 2016

Tej jesieni Bielsko-Biała po raz czternasty rozbłyśnie jazzowymi gwiazdami.

Tomasz Stańko – dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni (foto: Henryk Kotowski/Wikipedia Commons)

Jazzowa Jesień w tym roku odbędzie się już po raz czternasty. Przez ponad dekadę działalności festiwal stał się jednym z najważniejszych jesiennych wydarzeń jazzowej Europy, ciesząc się zarówno uznaniem krytyki, wiernej publiczności, jak i samych artystów ceniących jego wyjątkową atmosferę. Jazzowa Jesień znana jest z prezentowania najważniejszych osobistości współczesnego jazzu. W ramach poprzednich edycji na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughlin, Jan Garbarek, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz w wielu „wcieleniach” Tomasz Stańko.

Jazzowa Jesień swój sukces zawdzięcza trzem wyjątkowym okolicznościom: osobowości Tomasza Stańki – dyrektora artystycznego festiwalu, wsparciu i zaangażowaniu miasta Bielsko-Biała oraz mecenasowi artystycznemu wytwórni ECM. Akronim ECM, Editions of Contemporary Music, jest jakże adekwatny – to monachijskie wydawnictwo nie ustaje we wzbogacaniu swojego katalogu. Manfred Eicher produkuje rocznie około sześćdziesięciu płyt. Najciekawsze projekty ze stajni ECM są centralnym punktem każdej Jazzowej Jesieni.

Wadada Leo Smith (z lewej) i Vijay Iyer (foto: materiały prasowe)

Tegoroczna edycja festiwalu obfitować będzie w europejskie i polskie premiery, nowe, często zaskakujące konfiguracje muzyków, wielkie nazwiska i najgorętsze odkrycia. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpią: wirtuoz bandoneonu Dino Saluzzi ze swoim rodzinnym zespołem i muzyką z albumu „El Valle de la Infancia”; duet pianisty Vijaya Iyera i trębacza Wadada Leo Smitha w premierowym materiale z płyty „A Cosmic Rhythm With Each Stroke”; Craig Taborn, który wykona solowy koncert pianistyczny; Tomasza Stańko – z premierowym projektem supergrupa złożonej z nowojorskich muzyków, tym razem sekcja w składzie David Virelles (klawisze), Reuben Rogers (kontrabas) i Marcus Gilmore (perkusja); Michael Formanek ze specjalnym osiemnastoosobowym projektem Ensemble Koloussus promującym płytę „The Distance”; kwartet trębacza Avishai Cohena, który zaprezentuje materiał z krążka „Into The Silence” (pierwszego w barwach wydawnictwa ECM); Jakob Bro ze swoim znakomitym zespołem z Joey Baronem, legendarnym perkusistą nowojorskiej sceny improwizowanej i młodym, a już niezwykle ceniony basistą, Thomasem Morganem; projekt Food, czyli norwesko-brytyjski duet muzyków Thomas Stronen oraz Ian Ballamy i ich autorska, nowoczesna koncepcja muzyki improwizowanej i elektronicznej. Kontrapunktem dla tego nowoczesnego programu będzie cykliczny koncert jazzu tradycyjnego, tym razem w wykonaniu Paul Jones and Digby Fairweather.

Czternasta edycja festiwalu Jazzowa Jesień odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 15-20 listopada. O szczegółach całej imprezy, wszystkich koncertach oraz cenach i sposobie rezerwacji biletów przeczytać można na stronie jazzowajesien.pl. (MAK/materiały prasowe)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-10-03 by in Koncert and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: