AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #332: „Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy”

„Koalicja trwa i trwa mać”. Podobnie dobra muzyka.

(foto: facebook.com/hipsterski.maoizm)

Jeśli miałbym stworzyć zestawienie ulubionych utworów nagranych przez wykonawców, za którymi nie przepadam, to piosenki „Panie Waldku” zajęłaby w nim jedno z czołowych miejsc. Tak, dobrze wnioskujecie – ani Kult, ani większość muzycznych wcieleń Kazika Staszewskiego nigdy do mnie nie przemawiały. Nie byłem fanem i tyle – bez zbędnego rozwijania tematu. Ze wspomnianym utworem zawsze było mi jednak po drodze.

„Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy” to jeden z tych rockowych utworów, które nawiązują do sytuacji politycznej, jaka miała miejsce po zmianach w 1989 roku. Rodząca się w bólach demokracja, zachłyśnięcie się wolnością i brak rozliczenia się z przeszłością to tylko niektóre z rzeczy, jakie miały wpływ na to, co działo się w Polsce na początku lat 90. – także na scenie politycznej. A że polityka lubi być inspiracją dla muzyków specjalnie przekonywać nie trzeba. Zespół Kult, który w tamtej dekadzie cieszył się naprawdę dużą popularnością, nie omieszkał wtrącić swoich trzech groszy (o dwunastu przy innej okazji) także do tego tematu. Utwór, który chciałem dzisiaj przypomnieć, opublikowany został co prawda dopiero w 1998 roku na dziesiątym studyjnym albumie grupy („Ostateczny krach systemu korporacji”, S.P. Records), ale to, o czym opowiada, działo się sześć lat wcześniej. „Panie Waldku” jest niczym innym jak muzycznym przypomnieniem tego, co działo się po obaleniu rządu Jana Olszewskiego, a pojawiający się w tytule piosenki mężczyzna to nikt inny, jak następca Olszewskiego na stanowisku premiera – Waldemar Pawlak.

Człowiek, o którym żartowało się odkąd tylko pamiętam. Śmiem twierdzić, że gdyby dwie dekady temu internet był chociaż w połowie tak rozwinięty jak dzisiaj i funkcjonowało w nim zjawisko memów, tego typu śmiesznych obrazków na temat Pawlaka powstałoby więcej niż o Aleksandrze Kwaśniewskim. Ale czemu się dziwić, przecież były już polityk był idealnym celem do żartów i kpin. Jego niektóre wypowiedzi powtarzane są do dzisiaj i stanowią puenty lub istotną część opowiadanych anegdot. Staszewski w „Panie Waldku” stara się utrzymać poważny ton, opierając piosenkę na faktycznych wydarzeniach. To znaczy nie wiemy, czy były premier naprawdę został pogłaskany przez żonę i przed wyjściem z domu uściskał swoje dzieci, ale reszta tekstu nawiązująca do polityki (m.in. związki Pawlaka ze strażą pożarną, wysunięcie jego kandydatury na stanowisko Prezesa Rady Ministrów i poparcie prezydenta Wałęsy), znajdują już odzwierciedlenie w historii. Niby wszystko na poważnie, ale trudno się nie uśmiechnąć. Posłuchajcie zresztą sami, wcześniej zapoznając się z wydarzeniami dotyczącymi upadku rządu Olszewskiego (o ile wiadomości te nie są Wam już znane).

Teraz najważniejsze: dlaczego akurat dzisiaj wspominam ten utwór? Sprawdzając daty urodzin udostępnione na Wikipedii, okazało się, że 5 września 1959 roku urodził się tytułowy Waldek. Później zadziałał już efekt domina. (MAK)

PS Zdaję sobie sprawę, że Ewa Wachowicz była rzecznikiem w rządzie Pawlaka dopiero od 1993 roku, a więc tematycznie nie jest związana z wydarzeniami opisywanymi w utworze Kultu, ale ten mem śmieszy mnie tak bardzo, że nie mogłem powstrzymać się przed wstawieniem go.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: