AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Relacja/Wideo: Makar & Children of the Corn i Cheap Tobacco na Rynku (13.08.2016 r., Tarnów)

Za nami półmetek 11. edycji festiwalu Był Sobie Blues.

Makar & Children of the Corn w towarzystwie Wojtka Klicha

Drugi koncertowy sierpień z festiwalem Był Sobie Blues przeszedł do historii, a to, co wydarzyło się na tarnowskim Rynku, nie zostanie szybko zapomniane. Zespoły, jakie wystąpiły 13 sierpnia, zapewniły trzy godziny dobrej, gitarowej muzyki. Gdyby pokusić się o wybranie hasła przewodniego dla tego wieczoru, byłoby nim słowo „energia” (chociaż „rozpierducha” też byłoby w punkt). Widzialnie – rozpierała ona basistę grupy Makar & Children of the Corn, dla którego pod koniec występu za mała była nawet scena, dlatego postanowił z niej zejść i z wiosłem pohasać chwilę pod barierkami; słyszalnie – obecna była cały czas podczas obu koncertów. Wspomniani Makar i jego Dzieci Kukurydzy zaserwowali miks własnych i cudzych utworów (z przewagą tych pierwszych, za co oczywiście zawsze pojawiają się punkty dodatnie) utrzymanych w klimacie bluesa, rock’n’rolla, hard rocka w stylu kapeli ZZ Top i czegoś, co lubię nazywać „ciężarówkową muzyką” z południa USA. Było głośno, z nastawieniem na kąśliwą gitarę, tłustą perkusję i towarzyszące wszystkiemu wariactwo. Do tego stylówka artystów, którzy potraktowali występ poważnie, dopasowując do granej muzyki także stroje (jednolite, ciemnobrązowe garnitury i kapelusze). Mały brzmieniowy wehikuł czau do Stanów Zjednoczonych przełomu lat 60. i 70.

Cheap Tobacco

Był Sobie Blues to taka impreza, na którą zespoły lubią wracać. I nie chodzi o to, że jak ktoś zaprasza na koncert i jeszcze za to płaci, to wypada się uśmiechnąć i powiedzieć kilka pozytywów o odwiedzanym miejscu. Co roku obserwuję autentyczną radość z tego, że wybrani wykonawcy otrzymują ponową szansę występu w Tarnowie. Te powroty często wiążą się z muzycznym awansem i poczynionym progresem. Tak było chociażby z zespołem Ścigani, którego koncert w 2006 roku inaugurował pierwszą edycję festiwalu, by za kilka lat przyjechać do Małopolski już w roli gwiazdy wieczoru. Podobna historia napisana została w przypadku grupy Cheap Tobacco. Krakowianie cztery lata temu pojawili się w Tarnowie jako debiutanci – momentami jeszcze niepewni, trochę przestraszeni, jednocześnie chcący pokazać się przed nowymi słuchaczami z jak najlepszej strony. Jak wspomniała Natalia Kwiatkowska, wokalistka zespołu, w tamtym czasie był to dla nich występ przed największą publiką. W miniony weekend wrócili na Był Sobie Blues jako wykonawcy ukształtowani, podążający ściśle obraną drogą i co najważniejsze – lepsi pod każdym muzycznym względem. – To jest całkiem inny zespół, sam się przekonasz – powiedział mi na dzień przez koncertem animator festiwalu, Wojtek Klich. Miał rację. Cheap Tobacco to dzisiaj formacja, która z bluesa i klasycznego rocka tylko czerpie, nie bojąc się przy tym zapuścić na tereny psychodelii, post-rocka i szeroko pojmowanej awangardy. Wydany w ubiegłym roku pierwszy długogrający album zespołu, „Promises of Tomorrow”, sygnalizował przemianę, którą w pełni usłyszeć można było na żywo w sobotę.

Szkoda tylko, że frekwencja na bluesowych koncertach maleje z roku na rok. Kiedy trzy lata temu tendencja spadkowa zaczęła być zauważalna, pomyślałem, że to chwilowe. Jednak to, co dzieje się w tym roku, jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Tarnowianie od lat powtarzają hasło „W tym mieście nic się nie dzieje”, a kiedy dostają darmowy koncert – nie przychodzą. OK, festiwal Był Sobie Blues to nie jest miejsce, gdzie zobaczycie amerykańskie gwiazdy z Alabamy i delty Mississippi; i nawet jeśli nazwiska solistów i nazwy zespołów nie są Wam znane, nie przejmujcie się – Wojtek Klich dba o selekcję i dobry poziom zapraszanych gości. Pamiętajcie, że ciekawego koncertu nie gwarantuje twarz znana z telewizyjnych reklam i piosenkarka, której kawałki na okrągło emitowane są w rozgłośniach radiowych typu Eska i RMF. Idźcie za przykładem Grzegorza, przyjdźcie na Rynek i przekonajcie się sami, że lokalne festiwale, jak Był Sobie Blues, również da się lubić. A jeśli kolejny raz odpuścicie, postarajcie się przynajmniej o dobrą wymówkę: deszcz i wyjazd poza miasto na długi weekend za tydzień będą już nieaktualne.

(foto: facebook.com/cheaptobaccoband/)

Dla tych, którzy nie zdecydowali się przyjść w sobotę, przygotowałem wideo z fragmentami koncertów. Obejrzeć można je poniżej, ale pamiętajcie – najlepsze wspomnienia i tak zostają w głowie, a zdobyć można je tylko dzięki uczestnictwu w danym wydarzeniu. Żadne fotorelacja i filmy wideo nie oddadzą pełnego muzycznego klimatu imprezy. (MAK)

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: