AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #329: „The Worst Band In The World”

„Jesteśmy najgorszym zespołem na świecie, ale nie poddajemy się” – śpiewał kiedyś wokalista zespołu 10cc, wyśmiewając w ten sposób muzyczny show biznes.

10CC - TopPop 1974 3

Grupa 10cc w programie „TopPop” (foto: AVRO (Beeld En Geluid Wiki – Gallerie: Toppop 1974) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons)

Rockowy kwartet 10cc debiutował studyjnym albumem w 1973 roku, jednak dopiero rok później stał się naprawdę mocnym graczem na brytyjskim rynku muzycznym. Wszystko za sprawą drugiej płyty, „Sheet Music”, która okazała się opus magnum tej kapeli. Status ten krążek uzyskał dzięki mieszance ciekawej muzyki i kąśliwym, żartobliwym i satyrycznym tekstom. Wyobrażacie sobie piosenkę, w której do czynienia mamy z konwersacją bomby i samolotu? Jeśli nie, zachęcam do wysłuchania „Clockwork Creep”. Zresztą podobnych smaczków na tej płycie znajdziemy więcej, przykładem „The Sacro-Iliac”, w którym 10cc prezentują taniec dla osób… nietańczących oraz „The Worst Band In The World” opowiadający, a jakże, o najgorszym zespole na świecie, krytykując przy okazji nieutalentowanych artystów. Wersy typu „We never seen the van – leave it to the roadies / Never met the roadies – leave them in the van” do dzisiaj wywołują uśmiech na twarzy, a lekka popowa melodia czerpiąca z art-rockowej stylistyki zachęca odbiorców do bezwiednego nucenia ich pod nosem.

Co ciekawe, piosenka wybrana na pierwszy singiel promujący płytę „Sheet Music” nie dostała się na brytyjską listę przebojów (czego nie można powiedzieć już o utworze „The Wall Street Shuffle”, który obecny był w pierwszej dziesiątce UK Singles Chart). Czyżby słuchaczy dotknęła prawda o kapelach rockowych, które tworzyli ich idole? (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-08-15 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: