AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Relacja/Wideo: Gypsy and the King w Piwnicach TCK (5.08.2016 r., Tarnów)

Wystartował coroczny festiwal Był Sobie Blues. Jako pierwszy tarnowskiej publice zaprezentował się duet Gypsy and the King.

Gypsy and the King w towarzystwie Wojtka Klicha

Na tę chwilę czekało wielu, między innymi autor tych słów. Piątek, 5 sierpnia był dniem wypatrywanym niemal od początku tegorocznych wakacji przez tarnowskich fanów bluesa. Powód był jeden: start festiwalu Był Sobie Blues, imprezy, która zrodziła się w głowie miejscowego muzyka Wojtka Klicha i już po raz jedenasty została zorganizowana przez Tarnowskie Centrum Kultury. Inauguracyjny koncert w Piwnicach TCK zagrał duet Gypsy and the King.

Gypsy and the King to projekt czysto przyjacielski, powstały w zasadzie dla przyjemności, z chęci muzycznego eksperymentowania, bez ciśnienia na częstą grę. Duet tworzą wokalista zespołu Clock Machine Igor Wałaszek i gitarzysta Kuba Jaworski, którego nazwisko kojarzone jest z rockowymi grupami Vallium, 20times oraz bluesową formacją Gypsy and the Acid Queen. Ich wspólny projekt jest na tyle oryginalny, że panowie nie grają wspólnych piosenek, ale utwory pochodzące z repertuaru ich odrębnych zespołów. Pytanie: czy ma to sens? Sądząc po piątkowym koncercie – ma. Występ, jaki Igor i Kuba dali w ramach cyklicznych klubowych spotkań „Sam na sam z bluesem”, był tak naprawdę bardzo oddalony od gatunku, jaki przewodzi sierpniowemu festiwalowi. Owszem, gitarowe akordy to jedno i one momentami faktycznie nawiązywały do bluesowego czy też rock’n’rollowego grania, ale zaprezentowanej muzyki, jako całości, z pewnością nie odważyłbym się nazwać bluesem (nie liczę coveru „Cocaine” Claptona). Panowie w swoich utworach z dużą ochotą korzystali bowiem z elektroniki, nie stroniąc od modulującego wokal auto-tune’a i tłustej, ale zaprogramowanej perkusji. Wiele było w tym wszystkim elementów współczesnej muzyki soul, gdzie tradycyjne podejście wspierane (a może wypierane?) jest przez techniczne nowinki. Bluesowi puryści z pewnością byliby zawiedzenie. Na szczęście w piątkowy wieczór w Piwnicach TCK takich osób zabrakło (a jeśli były, to się do tego nie przyznały). Publiczność z nieskrywaną radością przyjęła ten brzmieniowy eksperyment, dodając duetowi przysłowiowych skrzydeł. Głównie anglojęzyczne piosenki nagradzane były brawami i okrzykami wyrażającymi aprobatę dla grających.

Poniżej fragmenty piątkowego koncertu. (MAK)

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: