AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: The Freeborn Brothers „Theatro Ridiculous”

Słuchając płyty „Theatro Ridiculous” zupełnie nie dziwi mnie, że grupa The Freeborn Brothers zagrała jako support podczas warszawskiego koncertu Gogol Bordello.

The Freeborn Brothers (foto: Joanna Lalicka, facebook.com/freebornbrothers)

Trzecia płyta The Freeborn Brothers przynosi trzecią muzyczną wersję tego zespołu. Jeśli dwa wcześniejsze albumy skierowane były do fanów iście amerykańskiego brzmienia spod znaku bluesa i country z elementami rocka (drugi tytuł dodatkowo pokazywał elektroniczną odmianę wspominanych gatunków), to dzisiaj artyści ci szukają odbiorców w gronie słuchaczy sympatyzujących z dźwiękami zgoła odmiennymi. Źródłem dla płyty „Theatro Ridiculous” są bowiem trzy tradycje nie tylko muzyczne, ale i kulturowe, które od bardzo dawna występują na terenie Polski, przenikając do naszej tradycji, mając na nią wpływ, a nawet kształtując ją. Mowa o tradycji żydowskiej, romskiej i (wschodnio)słowiańskiej.

Z myślą o „Theatro Ridiculous” projekt The Freeborn Brothers rozrósł się z duetu w trio. Niby nic dziwnego, ale wspomnieć trzeba, że do Niko Soszyńskiego i Mateusza Pleśniaka dołączył ich stary kompan Krzysztof Pasieka*. Brzmi znajomo? Po zasileniu szeregów formacji przez kontrabasistę, nowa odsłona The Freeborn Bothrers to nic innego, jak skład grupy Jet-sons. Efektem wspólnej pracy, ale tym razem pod innym szyldem, jest trzynaście utworów – częściowo polsko-, częściowo anglojęzycznych, bez wyjątku z folkowym zacięciem i ludyczną duszą. W dużej przewadze na „Theatro Ridiculous” muzyka z głośników płynie wartko. Mające wiele z punk rocka i stylistyki ska swoboda, rytmika i dość wyśrubowane tempo to cechy charakterystyczne prezentowanego materiału. Przy piosenkach, jakie proponuje zespół, można się wytańczyć, wyszaleć i wyskakać – oczywiście bardziej w sytuacji koncertowej niż przy prowadzeniu samochodu, ale i w takim momencie wielu z nas znajdzie okazję, aby dać upust energii, która może nagromadzić się w nas w ilości nieco większej niż zwykle.

Nie można zapominać o gościach, którzy swoim udziałem na pewno wzbogacają brzmienie, a ich dobór, wydaje się, został dokładnie przemyślany. Pojawiają się zatem klarnecista Jarosław Borek i puzonista Krzysztof Rakoczy (ich gra świetnie wpisuje się w klimat utworów o zabarwieniu klezmerskim) oraz wokalista Nastka Niakrasava, którą kojarzyć możemy chociażby z projektów FolkRoll i R.U.T.A. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny mógł lepiej wpasować się w muzykę, jaką The Freeborn Brothers zaprezentowali na tej płycie. Już pal sześć personalia, nie o nie mi chodzi, ale o styl, z jakim utożsamiana jest Niakrasova. Folkowe zacięcie i słowiańska dusza były istotnym argumentem za zaproszeniem jej do studia nagraniowego.

Ta płyta zapewne nie trafi do wszystkich. To truizm, wiem, ale w tym przypadku brzmiący naprawdę przekonująco. The Freeborn Brothers swoją twórczością celują raczej w niszę niż szeroko pojęty mainstream. Nie można im jednak odmówić konsekwencji (wcześniejsze bluesowe płyty przecież też nie miały w sobie komercyjnego, radiowego potencjału) i muzycznego talentu. A to, że „Theatro Ridiculous” zostanie pominięte przez wiele osób… płyta rzeszowian nie będzie ani pierwszą, ani ostatnią, którą to spotyka. Ci, którym uda się do niej dotrzeć, z pewnością nie powinni poczuć się z tym źle. (MAK)

* Od czerwca Krzysztofa Pasiekę zastąpił basista Paweł Kuś.

The Freeborn Brothers „Theatro Ridiculous”
(2016; wydanie własne)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2016-08-02 by in Recenzja and tagged , , , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: