AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #323: „Summer In The City”

Piosenka, którą większość kojarzy dzięki Joe Cockerowi.

Okładka singla „Summer In The City”

W połowie lat 90. angielski wokalista Joe Cocker sprawił, że słuchacze na Starym Kontynencie oszaleli na punkcie utworu „Summer In The City”. Odświeżona wersja piosenki z 1966 roku odniosła sukces w krajach niemieckojęzycznych, krajach Beneluksu, a także we Francji. Brak zainteresowania wykazali natomiast Amerykanie i Anglicy. Ci dostrzegli chyba, że numer pod oryginalną postacią miał w sobie większy magnetyzm.

The Lovin’ Spoonful nagrywając „Summer In The City” byli już zespołem znanym i lubianym. Ich trzy wcześniejsze płyty zawsze pojawiały się w głównym notowaniu Billboard 200. Co warte zauważenia, premiery debiutanckiego materiału i albumu „Hums Of The Lovin’ Spoonful”, na którym pojawiła się wspomniana piosenka, dzielił dokładnie rok czasu. Dzisiaj może uchodzić to za coś niewiarygodnego, ale tak właśnie było. Pomiędzy 1965 a 1966 rokiem grupa nagrała i wydała aż cztery albumy studyjne – w tym jeden, „What’s Up Tiger Lily?”, będący również ścieżką dźwiękową do reżyserskiego debiutu Woody’ego Allena pod tym samym tytułem.

„Summer In The City” to piosenka niezwykle przyjemna i prosta. Jej melodia potrafi – mówiąc kolokwialnie – wkręcić się do tego stopnia, że będziemy nucić ją nawet bezwiednie. Typowy letniak? Jak najbardziej. Amerykanie i Kanadyjczycy dali złapać się w jej sidła już w 1966 roku, kiedy to piosenka przez pewien okres rządziła na tamtejszych listach przebojów. Anglicy, chyba trochę nie dowierzając, że taką rockowo-folkową melodię mógł nagrać ktoś spoza Wysp Brytyjskich, dali jej szansę tylko na miejsce ósme.

Zespół dokonał dwukrotnej reaktywacji. Ta ostatnia z 1991 roku trwa do dzisiaj. „Nowi” The Lovin’ Spoonful (jeden oryginalny członek zmarł w 2002 roku, drugi nie widział sensu dalszego grania z zespołem) cały czas odcinają kupony od sławy zdobytej w latach sześćdziesiątych. Czy słusznie? O tym decydują już sami słuchacze, których poziom zainteresowania wyznacza popyt na muzykę nowojorskiej formacji. (MAK)

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2016-07-04 by in Posłuchaj and tagged , , , , .

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: