AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #318: „The Bad Moon”

Pięćdziesiąte ósme urodziny świętuje dzisiaj żeńska połowa duetu Roxette.

Marie Fredriksson (foto: Emmelie Åslin, facebook.com/RealRoxette)

Marie Fredriksson doskonale kojarzą wszyscy, których okres dzieciństwa i wczesnej młodości przypadł na przełom lat 80. i 90. oraz lata 90. Szwedka, jako wokalistka zespołu Roxette, na stałe wpisała się w pamięć wielu przedstawicieli tamtego pokolenia. Także Polaków, bowiem nadmienić trzeba, że najważniejszy muzyczny produkt eksportowy z kraju Trzech Koron po zespole ABBA podbił wówczas serca tysięcy małolatów znad Wisły. Także mojej starszej siostry, stąd moja znajomość – początkowo z przymusu, później z wyboru – twórczości Roxette. Za kilka dni, 3 czerwca, ukaże się dziesiąta studyjna płyta nagrana przez Marie i Pera. Materiał zatytułowany „Good Karma” będzie prawdopodobnie ostatnim tego typu krążkiem w dorobku zespołu.

Od ponad dekady wokalistka grupy żyje z wyrokiem śmierci. W 2002 roku wykryto u niej nowotwór mózgu. Guz co prawda został usunięty przez lekarzy, ale grzebanie w głowie Marie przyniosło również negatywne skutki. Artystka niemal całkowicie utraciła podstawowe zdolności nabyte lata wcześniej. Miała problemy ze składnym mówieniem i czytaniem. Do tego wszystkiego doszły częściowa utrata wzroku w jednym oku oraz paraliż prawej strony ciała. Rehabilitacja i walka ze słabościami przyniosły pozytywne skutki. Fredriksson wróciła do formy. Dobre samopoczucie pozwoliło jej nawet do ponownego zajęcia się muzyką – reaktywacji Roxette i nagrania szóstej solowej płyty (pierwszej w pełni anglojęzycznej).

Album „The Change” ukazał się w Europie końcem 2004 roku, a w Japonii zadebiutował w styczniu 2005 roku. Krążek, na którym znalazło się dwanaście utworów (w tym cover „The Good Life” (La belle vie)” wybrany na singiel promujący), poświęcony został tematyce choroby, walki z nią, powrotu do zdrowia oraz przeżyć towarzyszącym wszystkim tym etapom. Trzeba powiedzieć bez ogródek – to nie jest płyta idealna od strony artystycznej i muzycznej. Marie nadrabia jednak poruszającą szczerością i otwartością. Zresztą sama wokalistka nie ukrywała faktu, że „The Change” to bardziej jej osobista wiktoria, nie zaś produkt, którym można zawojować listy przebojów. – To niewiarygodnie fajne i fantastyczne uczucie, które trudno opisać słowami – mówiła po premierze albumu.

Radość z życia to najlepsze co mogło przytrafić się człowiekowi.

W ramach cyklu Gold Song przypominam jedną z piosenek, jakie znalazły się na trackliscie płyty „The Change”. Wybór padł na spokojny popowy numer „The Bad Moon”.

Radość z życia – uczucie, które ponownie zostało nadszarpnięte i częściowo odebrane. Marie ze względów zdrowotnych podczas koncertów w ramach RoXXXette 30th Anniversary Tour musiała wspomagać się krzesłem. Bieganie po scenie jak za dawnych czasów, czy nawet spokojne stanie obok statywu z mikrofonem było ponad jej siły. Choroba niestety ponownie wzięła górę. W lutym tego roku zaśpiewała po raz ostatni podczas występu w RPA, a w kwietniu do mediów przesłała oświadczenie, w którym ogłosiła, że zespół Roxette odwołuje pozostałe jubileuszowe koncerty, a ona sama kończy karierę. Choroba zwyciężyła.

Dzisiaj, 30 maja, Marie świętuje pięćdziesiątą ósmą rocznicę urodzin. Oby miała okazję do celebracji jeszcze niejednej. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-05-30 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: