AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #316: „My Best Friend’s Girl”

Muzyka new wave to nie tylko zespół Blondie.

Amerykańska grupa The Cars zdecydowanie przyczyniła się do popularyzacji nowofalowej stylistyki, kiedy końcem lat 70. ubiegłego wieku ukazała się jej debiutancka płyta. Zawierający w tytule nazwę zespołu album był wejściem na muzyczną scenę, o jakim marzą wszyscy wykonawcy rozpoczynający swoje kariery. Dziewięć piosenek, z których niemal każda była doskonałym materiałem na przebój. Receptą na sukces okazała się częściowa wierność obranej stylistyce oraz dodanie do niej popowego brzmienia, dzięki czemu utwory, takie jak „My Best Friend’s Girl”, posiadały komercyjny ładunek sprawdzający się w rozgłośniach radiowych, nie wykraczając przy tym poza ramy new wave’u. Wspomniana piosenka, którą wybrałem na dzisiejszy temat przewodni cyklu Gold Song, w Stanach Zjednoczonych dotarła do 35. miejsca listy Billboard Hot 100. Pozytywny wynik miał niewątpliwie przełożenie na sprzedaż całej płyty „The Cars”. Wielomilionowy nakład pozwolił albumowi na utrzymywanie się w zestawieniu Billboardu przez 139 tygodni, docierając najwyżej na 18. pozycję.

W 2010 roku The Cars postanowili się reaktywować i skorzystać z powrotu mody na nowofalową stylistykę. W czteroosobowym składzie (bez zmarłego w 2000 roku basisty Benjamina Orry), zespół nagrał nawet premierową płytę. „Move Like This”, czyli siódmy tytuł w dyskografii Amerykanów, nie zrobił jednak większej furory, chociaż recenzent portalu Allmusic, Stephen T. Erlewine, wystawił mu ocenę czterech gwiazdek (na pięć możliwych). (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2016-05-16 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: