AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #313: „Let’s Just Do It”

To będzie trochę odgrzewany kotlet, ponieważ pięć lat temu 25 kwietnia wypadał również w poniedziałek, a odcinek cyklu Gold Song poświęciłem utworowi Lisy Lopes.

Lisa „Left Eye” Lopes

W 2011 roku, przy okazji dziewiątej rocznicy śmierci Lisy „Left Eye” Lopes, przypomniałem utwór „The Block Party”. Numer pełnił rolę pierwszego singla z debiutanckiej płyty raperki zatytułowanej „Supernova”. Materiał ukazał się niecały rok przed śmiercią artystki, w sierpniu 2001 roku. Odejściu ze świata żywych w przypadku Left Eye towarzyszy dziwna (czy prawdziwa?) historia. Członkini grupy TLC w kwietniu 2002 roku przebywała w Hondurasie, gdzie udała się z grupą znajomych. Prowadząc samochód marki mitsubishi, zginęła w wypadku w portowym mieście La Ceiba. Miała trzydzieści lat. To wiemy na pewno. Do kraju leżącego w Ameryce Środkowej Lisa pojechała w związku z charytatywnymi działaniami. Przy okazji zgłębiała duchowo-religijne tajniki jogi i kontemplacji. Pobyt rejestrowany był z myślą o filmie dokumentalnym, który po śmierci raperki został zmontowany i przedstawiony pod tytułem „The Last Days of Left Eye” (całość obejrzeć można w serwisie YouTube). Co więcej, moment incydentu drogowego, w wyniku którego artystka straciła życie, również został uwieczniony na taśmie. Ponoć sama Left Eye była mocno przekonana, że niesprecyzowane złe moce czyhają na jej życie. Utwierdziło ją w tym wydarzenie, jakie miało miejsce na kilka dni przez 25 kwietnia. Przed prowadzony przez jednego z jej kompanów samochód wybiegł małych chłopiec. Feralne zdarzenie przyczyniło się nie tylko do śmierci dziecka, ale i zgłębienia wiary artystki w to, że ktoś lub coś pragnie wyrządzić jej krzywdę. Dodam tylko, że chłopczyk nazywał się… Lopes. Z kolejnego drogowego wypadku artystka nie wyszła już cało.

Dobrze, ale co z muzyką?

Kilka lat temu przypomniałem singiel promujący debiutancki (i jednocześnie jedyny nagrany za życia) materiał Lisy, dzisiaj dla równowagi skupię się na utworze z „Eye Legacy” – pośmiertnej płyty raperki wydanej na początku 2009 roku. Numerem, których chciałbym przywołać, jest „Let’s Just Do It”. Piosenka pierwotnie nagrana została przez Lopes i jej koleżankę z grupy TLC, T-Boz, podczas sesji do trzeciej płyty zespołu zatytułowanej „FanMail”. Ostatecznie panie postanowiły nie uwzględniać jej na krążku. Kawałek przetrwał dekadę, a jego odświeżona wersja zawiera nową zwrotkę trzeciej dziewczyny z TLC, Chilli, oraz szesnastkę autorstwa Missy Elliott. Kompozycja „Let’s Just Do It”, podobnie jak cała płyta „Eye Legacy”, nie okazała się hitem. W pierwszym tygodniu od premiery singiel w wersji elektronicznej nabyto mniej niż tysiąc razy, co w przypadku amerykańskiego rynku i tak popularnego gatunki, jakim jest rap, uznać należy za wynik mniej niż słaby. Niemniej Left Eye pozostanie z nami, fanami, na zawsze. Mam nadzieję, że takie okolicznościowe wpisy będą przyczyniały się do zachowania wizerunku Lisy, który łącznie z jej muzyką będzie bliski przyszłym pokoleniom słuchaczy.

About Mateusz "Axun" Kołodziej

tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, bloger muzyczny, fan koszykówki, żużla i prozy Jerzego Pilcha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2016-04-25 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , , , .

Jestem na Zblogowani.pl!

zBLOGowani.pl
%d bloggers like this: