AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #313: „Let’s Just Do It”

To będzie trochę odgrzewany kotlet, ponieważ pięć lat temu 25 kwietnia wypadał również w poniedziałek, a odcinek cyklu Gold Song poświęciłem utworowi Lisy Lopes.

Lisa „Left Eye” Lopes

W 2011 roku, przy okazji dziewiątej rocznicy śmierci Lisy „Left Eye” Lopes, przypomniałem utwór „The Block Party”. Numer pełnił rolę pierwszego singla z debiutanckiej płyty raperki zatytułowanej „Supernova”. Materiał ukazał się niecały rok przed śmiercią artystki, w sierpniu 2001 roku. Odejściu ze świata żywych w przypadku Left Eye towarzyszy dziwna (czy prawdziwa?) historia. Członkini grupy TLC w kwietniu 2002 roku przebywała w Hondurasie, gdzie udała się z grupą znajomych. Prowadząc samochód marki mitsubishi, zginęła w wypadku w portowym mieście La Ceiba. Miała trzydzieści lat. To wiemy na pewno. Do kraju leżącego w Ameryce Środkowej Lisa pojechała w związku z charytatywnymi działaniami. Przy okazji zgłębiała duchowo-religijne tajniki jogi i kontemplacji. Pobyt rejestrowany był z myślą o filmie dokumentalnym, który po śmierci raperki został zmontowany i przedstawiony pod tytułem „The Last Days of Left Eye” (całość obejrzeć można w serwisie YouTube). Co więcej, moment incydentu drogowego, w wyniku którego artystka straciła życie, również został uwieczniony na taśmie. Ponoć sama Left Eye była mocno przekonana, że niesprecyzowane złe moce czyhają na jej życie. Utwierdziło ją w tym wydarzenie, jakie miało miejsce na kilka dni przez 25 kwietnia. Przed prowadzony przez jednego z jej kompanów samochód wybiegł małych chłopiec. Feralne zdarzenie przyczyniło się nie tylko do śmierci dziecka, ale i zgłębienia wiary artystki w to, że ktoś lub coś pragnie wyrządzić jej krzywdę. Dodam tylko, że chłopczyk nazywał się… Lopes. Z kolejnego drogowego wypadku artystka nie wyszła już cało.

Dobrze, ale co z muzyką?

Kilka lat temu przypomniałem singiel promujący debiutancki (i jednocześnie jedyny nagrany za życia) materiał Lisy, dzisiaj dla równowagi skupię się na utworze z „Eye Legacy” – pośmiertnej płyty raperki wydanej na początku 2009 roku. Numerem, których chciałbym przywołać, jest „Let’s Just Do It”. Piosenka pierwotnie nagrana została przez Lopes i jej koleżankę z grupy TLC, T-Boz, podczas sesji do trzeciej płyty zespołu zatytułowanej „FanMail”. Ostatecznie panie postanowiły nie uwzględniać jej na krążku. Kawałek przetrwał dekadę, a jego odświeżona wersja zawiera nową zwrotkę trzeciej dziewczyny z TLC, Chilli, oraz szesnastkę autorstwa Missy Elliott. Kompozycja „Let’s Just Do It”, podobnie jak cała płyta „Eye Legacy”, nie okazała się hitem. W pierwszym tygodniu od premiery singiel w wersji elektronicznej nabyto mniej niż tysiąc razy, co w przypadku amerykańskiego rynku i tak popularnego gatunki, jakim jest rap, uznać należy za wynik mniej niż słaby. Niemniej Left Eye pozostanie z nami, fanami, na zawsze. Mam nadzieję, że takie okolicznościowe wpisy będą przyczyniały się do zachowania wizerunku Lisy, który łącznie z jej muzyką będzie bliski przyszłym pokoleniom słuchaczy.

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2016-04-25 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: