AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #309: „Brown Eyed Girl”

Od ubiegłego roku Van Morrison pochwalić może się tytułem szlacheckim. Blisko pół wieku temu artysta rozpoczął karierę solową, a zaczęło się od piosenki o brązowookiej dziewczynie.

Van Morrison (foto: Norman Seeff/Exile Productions; facebook.com/vanmorrisonofficial)

Cofamy się do drugiej połowy lat 60. ubiegłego wieku. Niemarzący nawet o tym, że kiedyś przed nazwiskiem będzie mógł wpisać sobie tytuł Sir, George Ivan Morrison od kilku lat obecny jest w świadomości słuchaczy śledzących wyspiarski rynek muzyczny. Głownie za sprawą grupy Them, która z rodzinnego dla Morrisona Belfastu, podbija serca brytyjskich słuchaczy singlem „Gloria”. Wokalista pragnie jednak czegoś więcej – kariery solowej, którą będzie mógł pokierować sam, bez potrzeby szukania kompromisów, jakie niezbędne są dla dobrego funkcjonowania w zespole. W Them i tak wszystkie oczy skierowane są zresztą na niego. Status rodzącej się powoli gwiazdy potwierdza udany krążek „Them Again” z 1966 roku (ostatni nagrany wspólnie z bandem). Rok później ukazuje się debiutancki materiał Van Morrisona„Blowin’ Your Mind!”. Kultowe pismo „Rolling Stone” zalicza tytuł do czterdziestu najważniejszych płyt tamtych dwunastu miesięcy i to nawet pomimo tego, że recenzje prasowe albumu Irlandczyka są mieszane. Jednak bez względu na to, w jakim tonie krytycy wyrażają się o debiucie Morrisona, niemal każdy z nich chwali pierwszy singiel zwiastujący materiał. Piosenka „Brown Eyed Girl” dość szybko zapewnia sobie nieśmiertelność, w ostatecznym rozrachunku stając się jednym z ważniejszych hitów w dorobku artysty.

Utwór, którego produkcją zajął się Bert Berns (panowie współpracowali już wcześniej przy okazji sesji nagraniowych zespołu Them), dotarł do dziesiątego miejsca głównego notowania Billboardu. Co ciekawe, po latach muzyk wcale nie uważa „Brown Eyed Girl” za swój historyczny sukces. W 2009 roku w wywiadzie udzielonym magazynowi „Time” otwarcie przyznał: – To nie jest jeden z moich najlepszy utworów. (…) Mam około trzystu utworów, które moim zdaniem są lepsze.

Piosenka Van Morrisona zyskała duże uznanie nie tylko wśród słuchaczy, ale i kolegów po fachu. Jako cover do swojego repertuaru zaadaptowali ją m.in. Bob Dylan, Bruce Springsteen i Joe Stampley. Wersja country zaprezentowana przez tego ostatniego pojawiła się nawet w 1983 roku w amerykańskim zestawieniu Billboard Hot Country Singles.

Dlaczego wspominam utwór „Brown Eyed Girl” właśnie dzisiaj? Jeśli wierzyć w prawdziwość powtarzanych informacji, piosenka nagrana została równo czterdzieści dziewięć lat temu – 28 marca 1967 roku. W formie winylowego singla kompozycja do sprzedaży trafiła w czerwcu tego samego roku. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-03-28 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: