AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Relacja: Sławek Jaskułke Trio w Piwnicach TCK (18.03.2016 r., Tarnów)

Sławek Jaskułke odwiedził Tarnów. Razem ze swoim imiennym trio promował ubiegłoroczny album zatytułowany „On”.

Sławek Jaskułke Trio w Piwnicach TCK (foto: MAK)

Sławek Jaskułke w Tarnowie nie występuje zbyt często, dlatego każda okazja do posłuchania na żywo tego wybitnego polskiego jazzmana jest przez tutejszych słuchaczy bardzo pożądana. Kiedy pianista ostatnio odwiedził miasto leżące nieopodal Góry Świętego Marcina? Z odpowiedzią na to pytanie mieli problem wszyscy – łącznie z samym zainteresowanym. Rozwiązanie zagadki znalazłem w książce „20 lat Tarnowskiego Centrum Kultury” pod redakcją Jerzego Armaty, po którą sięgnąłem chwilę po powrocie z koncertu do domu (tak, nie dawało mi to spokoju i musiałem rozwiać własne wątpliwości). Okazało się, że pamięć miała prawo zawieść. Jaskułke w TCK gościł również z trio (lecz w innym zestawieniu personalnym) 29 października 2004 roku. Przeszło dekadę przyszło zatem czekać miejscowym melomanom na ponową muzyczną ucztę przygotowaną przez urodzonego w Pucku jazzmana. Długo. Zdecydowanie za długo.

Piątkowy występ promował wydany w ubiegłym roku album „On”. Oczywistym zatem okazał się fakt, że publika zgromadzona tego wieczoru w Piwnicach TCK w dużej mierze miała okazję usłyszeć kompozycje pochodzące właśnie z tego krążka (były to między innymi „Yelon”, „Bueya” i zagrana na bis „Mary”). Ponad dziesięć lat nieobecności w małopolskim mieście sprawiło jednak, że tutejsi fani mieli pewne braki w temacie „Jaskułke na żywo”. Sam artysta żartował nawet, że gdyby chciał nadrobić tę muzyczną zaległość, musiałby dać minimum pięciogodzinny koncert. Szczerze? Dla mnie bomba! Pisałbym się na taką akcję bez chwili namysłu. Do niczego takiego rzecz jasna nie doszło, Jaskułke na scenie spędził o wiele mniej czasu, jednak piątkowy koncert i tak zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie – głównie dzięki zachwycającym melodiom, ciekawie zbudowanym kompozycjom oraz realizacji zapisu nutowego przez muzyków, o czym więcej w dalszej części tekstu. Pianista oprócz utworów pochodzących z albumu „On” zagrał także kilka numerów znajdujących się na innych płyta sygnowanych jego nazwiskiem (np. kompozycję „Chilli Spirit” z krążka „Sugarfree”).

Selekcja granych utworów sprawiła, że koncert okazał się bardzo dynamiczny. Mało było w nim elementów muzycznej ballady. Przyznam, że ucieszyło mnie to bardzo. Aby sprawa była jasna: nie mam nic do rzewnych, wolnych melodii. Jeśli są tylko ładnie napisane i dobrze zagrane – również je lubię. Zwyczajnie wczoraj, w dniu koncertu, potrzebowałem dawki energii, czegoś, co odświeżyłoby mi głowę i podładowało życiową baterię po dość kiepskich godzinach poprzedzających występ. Udając się na koncert, powtarzałem sobie w myślach „Och, żeby tylko nie smęcili”. Udało się – panowie muzycy postawili mnie na nogi. Jaskułke grał szybkie partie na klawiszach, Piotr Kułakowski doskonale trzymał tempo na kontrabasie, a zasiadający za perkusją Tomasz Sowiński raz po raz wysyłał w przestrzeń rytmiczne porcje melodii na najwyższym poziomie. Pragnę podkreślić świetny groove i improwizatorski sznyt, jakimi charakteryzowała się gra tego ostatniego – wybitna do tego stopnia, iż w kilku momentach to on stawał się liderem goszczącego w Piwnicach zespołu.

Trio Sławka Jaskułke zaspokoiło – przynajmniej na jakiś czas – głód koncertowych wrażeń dostarczanych przez tego polskiego pianistę. Na jak długo wystarczy porcja ponad godzinnego piątkowego występu? Jeśli na kolejną muzyczną wizytę artysty w Tarnowie przyjdzie nam czekać następnych dziesięć lat – oby wystarczyła na jak najdłużej, chociaż ja i zapewne każda z obecnych tego wieczoru w TCK osób nie mielibyśmy nic przeciwko ponownej wizycie Jaskułke w terminie nieco bliższym niż dekada. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-03-19 by in Relacja and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: