AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #307: „Catch A Falling Star”

Dzisiaj mija pięćdziesiąt osiem lat od przyznania pierwszego w historii muzyki oficjalnego certyfikatu tzw. złotej płyty.

Perry Como w 1958 roku (foto: Wikimedia Commons)

Złota płyta to jedno z kilku wyróżnień muzycznych, jakie przyznawane są wykonawcom za osiągnięcie (lub przekroczenie) określonego progu sprzedaży płyt i singli. Złote płyty zaczęto przyznawać najpierw w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. W kolejnych dekadach idea ta została zaadaptowana także w innych krajach na całym świecie. Z pierwszego oficjalnego wyróżnienia tego typu w kategorii singli cieszyć mógł się Perry Como. Wspomniany certyfikat został nadany piosence „Catch A Falling Star”, którą Amerykański wokalista opublikował w 1957 roku. Miało to miejsce dokładnie pięćdziesiąt osiem lat temu – 14 marca 1958 roku.

Utwór „Catch A Falling Star” okazał się naprawdę sporym przebojem, plasując się na szczycie notowania Billboard „Most Played by Jockeys” oraz zapewniając wykonawcy w 1959 roku nagrodę Grammy w kategorii najlepszego męskiego występu wokalnego (to pierwsze kiedykolwiek przyznane wyróżnienie w tej kategorii).

Piosenka wykonywana przez Como nie była jednak pierwszą, której sprzedaż na nośniku fizycznym przekroczyła milion egzemplarzy (taki był początkowy próg złota). Przed 1958 rokiem, w którym to zrzeszenie amerykańskich wydawców Recording Industry Association of America ustawiło to oficjalne wyróżnienie, równie udane wyniki osiągnęły „Chattanooga Choo Choo” Glenna Millera (1942) i „Don’t Be Cruel” Elvisa Presleya (1956). (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

One comment on “Gold Song #307: „Catch A Falling Star”

  1. Damian
    2016-03-14

    przepiękne piosenki:0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2016-03-14 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: