AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #304: „If You Think You’re Lonely Now”

Początek lat 80. i przykład jednego z wykonawców udowadnia, że karierę można odbudować zawsze. Potrzeba tylko argumentu w postaci dobrej płyty.

Bobby Womack (foto: materiały prasowe)

Debiutujący w 1969 roku Bobby Womack do końca lat 70. nagrał dwanaście solowych płyt, które sprzedawały się z większym lub mniejszym szczęściem. Jednak już od połowy dekady artysta tracił na renomie i rozmieniał się na drobne. Szczególnie bolesna okazała się reakcja na materiał z 1976 roku. Mariaż muzyki soul i country zaprezentowany na „BW Goes C&W” do dzisiaj uznawany jest za najgorszy produkt pierwszych dziesięciu lat kariery Womacka. Dla wielu wspomniana płyta miała być początkiem końca muzycznego życia czarnoskórego wokalisty. Na szczęście rok 1981 przyniósł znaczny zwrot w sytuacji.

Po kiepskim okresie w życiu (m.in. śmierć dziecka, problemy z uzależnieniem od narkotyków), Womack wziął się w garść. Przewrotnie pomogła mu w tym decyzja dyrektorów wydawnictwa Arista, którzy zrezygnowali z promowania jego muzyki. Bobby szukając nowego miejsca dla siebie i swoich piosenek, odnalazł się w małym, niezależnym labelu Beverly Glen Music. To właśnie dla tej firmy fonograficznej nagrał dwa odmieniające jego życie albumy – „The Poet” (1981) i „The Poet II” (1984).

Zawierające osiem utworów płyta „The Poet” okazała się wielkim hitem i pozwoliła odbudować karierę artysty. Krążek zyskał wielu fanów, co pozwoliło mu wspiąć się na szczyt notowania Billboard Top Black Albums (dzisiaj znanego pod nazwą Top R&B/Hip-Hop Albums) oraz 29. lokatę ówczesnego odpowiednika współczesnej listy Billboard 200. Trzy piosenki promujące album – „Secrets”, „If You Think You’re Lonely Now”, „Where Do We Go From Here” – pojawiły się w głównej odsłonie amerykańskiego notowania singli z muzyką R&B. Największa popularnością cieszyła się piosenka „If You Think You’re Lonely Now” (3. miejsce), którą przypominam w dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-02-22 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: