AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Ida Zalewska „Storytelling”

Polska wokalistka jazzowa Ida Zalewska zaprezentowała drugi solowy album. Recenzja płyty „Storytelling” w dalszej części wpisu.

Kadr z teledysku „To rozstanie” (foto: Maciej Sosnowski)

Po wydanej w 2012 roku i trochę niesprawiedliwie pominiętej przez słuchaczy i media płycie z piosenkami Billie Holiday i przygodzie z telewizyjnym talent show, dysponująca jednym z ciekawszych głosów w polskim jazzie wokalistka Ida Zalewska przypomniała o sobie drugim solowym materiałem. Płyta „Storytelling” wydana przez naszych południowych sąsiadów z wytwórnia Hevhetia to dziesięć premierowych utworów, do których teksty w większości napisała sama Zalewska. Anglo- i polskojęzyczne piosenki stylistycznie odwołują się do muzyki jazzowej z elementami bluesa i soulu. Pobrzmiewają w tym wszystkim echa twórczości Niny Simone i wspomnianej już „Lady Day”, jednak takim inspiracjom nie ma się co dziwić. Świetne wzorce, to raz, a po drugie artystka ewidentnie dobrze czuje się w takim muzycznym klimacie.

Materiał, który pierwotnie nosić miał – podobnie jak singiel promujący – tytuł „To rozstanie”, utrzymanych jest w spokojnym, balladowym tonie. Nawet jeśli pojawiają się kawałki takie jak „Piosenka o niemyśleniu” – nieco ironiczny numer z odwróconą sytuacją, w której wokalistka śpiewa, że wcale nie czeka na ukochanego, by koniec końców i tak stwierdzić, że „potrzebuje go do szczęścia” – podstawowy pomysł na melodię zostaje zachowany. Od strony muzycznej „Storytelling” to w dużej mierze wspólne dzieło Zalewskiej i Kuby Płużka, który odpowiada również za aranż całości. Swoje kamyczki do tego ogródka wrzucili także Jerzy Małek (trzy kompozycje) i Bogdan Hołownia (jedna). Każda z piosenek – bez względu na autorstwo – pomyślana została tak, aby zbalansować wokal i brzmienie instrumentów. Dzięki takiemu zabiegowi bohaterką płyty nie jest już tylko Ida Zalewska i jej charakterystyczny, w niektórych partiach nieco chropowaty głos, ale także koledzy z zespołu. Przykładowo w „To rozstanie” i „We’ll Meet There Again” solowe partie gitarzysty Szymona Miki, umieszczone mniej więcej w połowie utworów, stanowią ładny przerywnik dla balladowych partii wokalnych, ale także ich doskonałe uzupełnienie. Z kolei w „One Thing” słyszymy samodzielny fragment zagrany przez Kubę Płużka nadający numerowi zupełnie innego, bardziej przestrzennego wymiaru. W końcowej fazie „Piosenki o niemyśleniu” fortepian w ciekawy sposób przeplata się z sekcją rytmiczną, tworząc tym samym bodaj najbardziej klimatyczny i bujający moment na całej płycie. Dzięki takim wstawkom słuchacz nie zapomina również o Jakubie Dworaku (kontrabas) i Damianie Niewińskim (perkusja), których gra, chociaż delikatna i czasami „przykryta” przez inne dźwięki, jest niewątpliwie znaczącym elementem składowym płyty. Rozwiązanie takie daje również większe możliwości podczas prezentacji płyty w warunkach koncertowych – wiele partii solowych oraz granych wspólnie może z łatwością, ku uciesze publiczności, zostać rozwiniętych podczas występów live.

Krajowy jazz nie cierpiał nigdy z powodu braku kobiecych wokalnych talentów. Bem, Banaszak, Prońko, Wróblewska, Dudziak, Miśkiewicz, Jopek, Zaryan… Wymieniać można jeszcze długo. Ida Zalewska nie wytycza zatem nikomu szlaków. Podąża raczej dobrze znaną ścieżką, którą wydeptało przed nią kilka pokoleń artystek. Wydawać może się, że dla kolejnego nazwiska nie ma już miejsca, że nadmiar nie będzie nikomu służył. Otóż nic bardziej mylnego. Utalentowanych muzyków nigdy za wiele, a i dla dobrych płyt, takich jak „Storytelling”, miejsce zawsze się znajdzie. A już najlepiej, jeśli będzie nim odtwarzacz płyt CD w waszych domowych sprzętach stereo. (MAK)

Ida Zalewska „Storytelling”
(2016; Hevhetia)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2016-02-21 by in Recenzja and tagged , , , , , , , , , , .

Instagram

"Accumulated Thoughts", czyli muzyczna wizja Franciszka Pospieszalskiego na trzy instrumenty. Recenzja ➡️ htpps://wp.me/ph4gw-fds. @franciszekpospieszalski #muzyka #music #jazz #recenzja #review #axunarts #polishjazz #polishmusic
Jeśli ktoś pyta mnie, co jest najlepsze na stres, odpowiadam: muzyka. Co konkretnie? To już zależy od indywidualnych upodobań, ale są też tytuły uniwersalne, które powinny spasować każdemu. Chociażby muzyka z pierwszego filmu o Jamesie Bondzie, "Dr. No". Winyl był ostatnio w @biedronka_sklep, więc kupiłem razem z bułkami i sokiem. Cztery lata temu na #axunarts pisałem nieco więcej o utworze "Kingston Calypso", jaki znajduje się na tym albumie ➡️ https://wp.me/ph4gw-_cN8. #muzyka #music #reggae #ska #jamesbond #ost #drno #soundtrack #muzykafilmowa #film #movie #terazslucham #nowlistening #byronlee #byronleeandthedragonaires #seanconnery #ursulaandress
Pięć lat temu zmarł Tadeusz Różewicz - poeta, który zasługiwał na Nobla, ale Nobel nie zasłużył na niego. Dwa lata temu napisałem tekst związany z postacią Różewicza, gdzie jeden akapit jest dalej bardzo aktualny. ➡️ https://wp.me/ph4gw-e1k #poezja #TadeuszRozewicz #Rozewicz #muzyka #nauczyciel #szkola #axunarts #mateuszkolodziej fot. fragment okładki książki "To i owo"
Strasznie irytuje mnie brak kultury słowa we współczesnym dziennikarstwie oraz wszechobecne chamstwo w wypowiedziach polityków. O tym krótki wpis. Zapraszam na ➡️ fb.com/M.Kolodziej.belfer lub ➡️ mkolodziej.wordpress.com. #media #dziennikarstwo #polityka #kultura #kulturaslowa #nauczyciel #edukacja #szkola #blog #mateuszkolodziej
#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
%d blogerów lubi to: