AxunArts

o muzyce od 2005 roku

NME Awards 2016: Foals, Run the Jewels i Wolf Alice z nagrodami

Po Grammy przyszedł czas na kolejne nagrody podsumowujące miniony rok. W środę, 17 lutego, swoje statuetki przyznało brytyjskie pismo „The New Musical Express”.

Zespół Wolf Alice – jedni z tegorocznych laureatów NME Awards (foto: twitter.com/NME)

Za nami ceremonia wręczenia NME Awards 2016. Ostateczne rezultaty głosowań w poszczególnych kategoriach nie powinny dziwić nikogo, kto chociażby pobieżnie śledzi gusta redaktorów i czytelników tego brytyjskiego tygodnika. „The New Musical Express” na swoich łamach wspiera bowiem rockowe, punk rockowe i indie rockowe kapele (najczęściej rodem z Wysp) oraz mocno alternatywnych wykonawców, hołdując jednocześnie klasykom angielskiej sceny muzycznej, takim jak The Rolling Stones czy Oasis.

Najistotniejsze tegoroczne wyróżnienia indywidualne dla Brytyjczyków powędrowały w ręce muzyków grupy The Maccabees (Najlepszy Brytyjski Zespół), Charliego XCX (Najlepszy Brytyjski Artysta Solowy) i Rat Boya uznanego za debiutanta roku. Co ciekawe w gronie nominowanych do miana najlepszego wyspiarskiego bandu znalazła się grupa The 1975, która jeszcze kilka lat temu nazwana została przez „The New Musical Express” najgorszym zespołem roku. Tożsame nagrody w kategoriach międzynarodowych zgarnęli: Run the Jewels i Taylor Swift. Za płytę minionego roku uznano czwarty studyjny album zespołu Foals „What Went Down”. Statuetka za utwór roku trafiła do londyńskiego zespołu Wolf Alice za numer „Giant Peach”. Grupa ze stolicy Anglii otrzymała podczas wczorajszej gali także wyróżnienie w kategorii Najlepszy Zespół Koncertowy.

Jak co roku „The New Musical Express” przyznało również wyróżnienia w mniej chlubnych kategoriach. Drugi raz z rzędu najgorszym zespołem uznana została australijska formacja 5 Seconds of Summer. Negatywną osobowością okrzyknięty został natomiast kontrowersyjny kandydat na prezydenta USA, Donald Trump.

Poniżej lista tegorocznych laureatów w najważniejszych kategoriach.

Najlepszy Brytyjski Zespół: The Maccabees
Najlepszy Międzynarodowy Zespół: Run the Jewels
Najlepszy Brytyjski Artysta Solowy: Charli XCX
Najlepszy Międzynarodowy Artysta Solowy: Taylor Swift
Najlepszy Nowy Artysta: Rat Boy
Najlepszy Zespół Koncertowy: Wolf Alice
Płyta Roku: Foals „What Went Down”
Utwór Roku: Wolf Alice „Giant Peach”
Najlepszy Teledysk: Slaves „Cheer Up London”
Bohater Roku: Dave Grohl
Boski Geniusz: Coldplay
Negatywny Bohater Roku: Donald Trump
Najgorszy Zespół: 5 Seconds of Summer

Pełna lista laureatów oraz wszystkich nominowanych dostępna jest na stronie nme.com. Historia nagród NME Awards sięga początku lat 50. ubiegłego wieku. Pismo pierwszy raz nagrodziło przedstawicieli brytyjskiej sceny muzycznej w 1953 roku, czyli rok po ukazaniu się pierwszego numeru. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-02-18 by in News and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: