AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Relacja: Andrzej Piaseczny z „Kalejdoskopem” w Auditorium Maximum UJ (16.01.2016 r., Kraków)

„Dla mnie był to najbardziej emocjonujący, nostalgiczny oraz zaskakujący koncert na jakim do tej pory byłam” – pisze o sobotnim występie Andrzeja Piasecznego w Krakowie Katarzyna Cencora. Zapraszam do sprawdzenia relacji z tego wydarzenia.

(foto: Katarzyna Cencora)

16 stycznia w Krakowie w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się koncert Andrzeja Piasecznego pod wdzięcznym tytułem „Kalejdoskop”. Cały koncert oparty był na najnowszej płycie „Piaska” o wyżej wymienionym tytule (krążek w podsumowaniu 2015 roku na AxunArts znalazł się wśród najlepszych albumów z coverami). Na płycie tej artysta zaproponował autorskie reinterpretacje nie tylko znanych, ale wręcz uwielbianych utworów z repertuaru Kayah, Myslovitz, Roberta Gawlińskiego i Edyty Bartosiewicz, przypomniał też własne hity „Ja (moja twarz)” – przebój z czasów Mafii, oraz „Wszystko trzeba przeżyć”. Widowisko zaczęło się od wprowadzenie przez artystę w świat „Kalejdoskopu” i utworów, które są na nim zawarte. Wokaliście towarzyszył zespół muzyczny wraz z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective, która nadała niesamowitą oprawę całemu wydarzeniu.

Andrzej Piaseczny opowiadał o powstaniu płyty, o nowych (w jego ocenie niekoniecznie lepszych) brzmieniach piosenek, które znamy wszyscy. Zdaniem piosenkarza każdy utwór odbija się inaczej w oczach i duszy słuchacza. Wszystko zależne jest od wspomnień związanych z daną melodią, słowami, z negatywnymi bądź pozytywnymi przeżyciami oraz nastawieniem. „Piasek” wykonał piosenki zgodnie z kolejnością nagrań na płycie. Jako bonus publiczność mogła usłyszeć dwie nowe aranżacje utworów „To co mam” Kasi Kowalskiej oraz „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. – za co osobiście byłam mu bardzo wdzięczna, ponieważ uwielbiam ten utwór oraz twórczość Grzegorza Ciechowskiego, jak i Republiki. Wykonanie to było wzruszające, oddające pierwotny sens i charakter piosenki. Andrzej Piaseczny doskonale bawił publiczność anegdotami m.in. o tym, że kiedy znajduje się w Krakowie odczuwa podenerwowanie i czuje się jak na pierwszej randce. Publika żywo reagowała na jego słowa oraz gesty. Osobiście uważam, że nie byłoby lepszego konferansjera dla jego występu niż on sam.

Podczas widowiska nie obyło się bez niespodzianek, między utworami do sceny podeszła jedna z fanek szepcząc coś artyście do ucha, po czym on wskazał górny rząd sali i z niekrytym zaskoczeniem powiedział: „Właśnie się dowiedziałem, że dwie piosenki temu zaręczyła się tu para!”. Uczestnicy koncertu, jak i sam artysta, nie szczędzili braw parze zakochanych. W dalszej części koncertu piosenkarz zszedł ze sceny i uraczył widownie swoim towarzystwem, podając rękę oraz przytulając jedną z fanek. Słuchacze nie wypuścili swojego ulubionego artysty bez bisów. Były ich dwa, dzięki czemu mogliśmy usłyszeć w nowej wersji „W świetle dnia”, „Niecierpliwych”, „Śniadanie do łóżka”, czyli hity „Piaska”, oraz „Kołysankę dla okruszka” – utwór Seweryna Krajewskiego.

Po zakończeniu muzycznego spotkania Andrzej Piaseczny rozdawał autografy i rozmawiał z fanami. Był bardzo serdeczny, otwarty i miły. Dla mnie był to najbardziej emocjonujący, nostalgiczny oraz zaskakujący (pomimo znajomości płyty) koncert na jakim do tej pory byłam. Każdy słuchacz mógł odnaleźć podczas tego wydarzenia cząstkę wspomnień, uczuć i tęsknot ukrytych głęboko w sercu. (Katarzyna Cencora)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2016-01-18 by in Relacja and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: