AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Paszporty „Polityki”: Kuba Ziołek laureatem w kategorii muzyki popularnej

Kuba Ziołek został laureatem Paszportu „Polityki” za 2015 rok w kategorii Muzyka Popularna.

Kuba Ziołek (foto: Leszek Zych/Polityka; materiały prasowe)

Kuba Ziołek to kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. Tegoroczna nominacja do narody nie jest jego pierwszą. Ziołek pretendował do Paszportu już dwa lata temu. Wówczas musiał uznać wyższość, skądinąd fenomenalnego, Marcina Maseckiego. W tym roku udało się jednak pokonać konkurencję, która także nie były słaba. Stanowili ją dwaj wybitni instrumentaliści i autorzy piosenek – Raphael Rogiński i Błażej Król.

Kuba Ziołek przekonał do siebie kapitułę Paszportów „niebywałą pracowitością, konsekwencją i talentem w łączeniu różnych muzycznych środowisk”. Faktycznie, jest w tym sporo prawdy, bowiem Ziołek współtworzy różne projekty muzyczne – od stricte rockowych po grupy grające muzykę improwizowaną. Są wśród nich: Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai i wreszcie solowe przedsięwzięcie – Stara Rzeka. Płyta tego ostatniego projektu – „Zamknęły się oczy ziemi” – została wymieniona przez portal The Quietus jako jeden ze stu najlepszych albumów ubiegłego roku. Ba, wymieniona to za mało powiedziane. Według dziennikarzy tego popularnego serwisu muzycznego „Zamknęły się…” to drugi najlepszy krążek ostatnich dwunastu miesięcy.

W kategorii Muzyka Poważna wyróżnienie otrzymał Marcin Świątkiewicz. Poniżej wszyscy tegoroczni laureaci:

Film: Magnus von Horn
Teatr: Ewelina Marciniak
Literatura: Łukasz Orbitowski
Sztuki Wizualne: Tymek Borowski
Muzyka Poważna: Marcin Świątkiewicz
Muzyka Popularna: Kuba Ziołek

Nagrody tygodnika „Polityka” w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna i muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury. Pierwsza edycja nagród odbyła się w 1993 roku. Jej laureatami w muzycznych kategoriach zostali Kasia Nosowska i Stanisław Leszczyński.

Gala wręczenia tegorocznych nagród odbyła się 12 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. (MAK/materiały prasowe)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2016-01-12 by in News and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: