AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Marek Kądziela ADHD „In Bloom”

„In Bloom” to druga płyta w katalogi wytwórni For Tune, na okładce której pojawia się nazwisko Marka Kądzieli. Tym razem jednak nie w duecie, ale w roli lidera kwartetu.

Marek Kądziela i dobra płyta – odsłona kolejna. Tak w zasadzie mogłem zatytułować ten wpis. Albo jeszcze lepiej: zdaniem tym mogłem po prostu zastąpić wszystko to, co przeczytacie poniżej – sens zostałby w pełni zachowany. Album „In Bloom” to efekt spotkania osobistości jazzu wywodzących się z różnych kultur, państw i muzycznych źródeł. To charyzma niemieckiego klarnecisty Rudiego Mahalla, surowości pochodzących ze Skandynawii Andreasa Langa (kontrabas) i Kaspera T. Christiansena (perkusja) oraz liderującego im gitarzysty, Polaka, Marka Kądzieli. Do podstawowego składu kwartetu z myślą o materiale dokooptowani zostali jeszcze saksofonista Maciej Obara i trębacz Piotr Damasiewicz. Patrząc w muzyczne CV każdego z nich, już od samego można było spodziewać się samych pozytywów.

Marek Kądziela (foto: Krzysztof Woźniak)

Otwierający płytę utwór „Be-bop Maker” pobrzmiewa Theloniousem Monkiem. Współpraca klarnetu i perkusji miło łechcą ucho, utrzymując przy okazji dobre tempo wyznaczane przez gitarę (tutaj jeszcze jakby schowaną). Następujący po nim numer tytułowy to z kolei kompozycja inspirowana postacią Kurta Cobaina. W jego początkowej fazie – gdzie ponownie dochodzi do dominacji dęciaków i perkusji oraz swego rodzaju łamania melodii – można doszukiwać się odwołań do muzycznego życia lidera legendarnej Nirvany. Druga część utworu – bardziej wyrazista, co osiągnięte zostaje przez wyższe rejestry dętych i wychodzenie głównego instrumentu jakby poza podstawową linię melodii – to już mocna jazda bez trzymanki naznaczona narkotycznym etapem Cobaina. „Rocky, rolig!” to wreszcie słyszalny i mocniej zaznaczony udział lidera całego projektu. Dęte co prawda wciąż przewodzą, jednak nie są już tak jednoznacznymi dźwiękowymi dominatorami. W kompozycji tej ważną rolę odgrywa również Andreas Lang. Jego koronkowa gra na kontrabasie napędza cały utwór, dodając mu właściwego dynamizmu. Najkrótszy na płycie numer „Łódź” (niecałe dwie minuty) jawi się jako swoiste intro do kolejnego tracku – „Impro I”. Ten sentymentalny i wolny fragment doskonale sprawdza się w roli wprowadzenia słuchacza w klimat improwizacyjnego numeru. Szczególnie godna pochwały jest jego ostatnia część. W okolicach ósmej minuty utwór wchodzi wręcz w kosmiczną fazę. Patent mocnej końcówki powtórzony zostaje również w „Impro II” (co prawda krótszym, ale równie ciekawym). Najlepszy na płycie jest jednak „May For MP”, w którym ponownie rozpoczynamy od dominacji dętego, ale w okolicach drugiej minuty i trzydziestej sekundy do gry włącza się gitara. Ciekawe przełamanie, do którego na „In Bloom” zbyt często nie dochodzi. Partia Kądzieli gładko przechodzi we fragment, gdzie ton nadaje kontrabas. Te wstawki przy jednoczesnym przesunięciu do drugiej linii saksofonu, trąbki i klarnetu sprawiają, że melodia na dłużej zostaje w pamięci słuchacza. Wszystko zamyka „Ask Me Now” Theloniousa Monka, co – mając w pamięci pierwszy numer na krążku – przeradza się w swego rodzaju muzyczną i tematyczną klamrę.

„In Bloom” to warta uwagi, dynamiczna i niekiedy zaskakująca w kwestii rytmiki płyta. Międzynarodowy kwartet Marka Kądzieli porusza się tutaj gdzieś pomiędzy tak zwaną muzyką improwizowaną i jazzowym mainstreamem. W swoich kompozycjach gitarzysta nie stawia jednoznacznie na żadną z wymienionych formą, nie stara się nawet sztucznie dzielić utworów według stylistyk, co we współczesnym jazzie zdarza się przecież dosyć często. Kądziela czerpie pełnymi garściami z obu źródeł, przetwarza i gra swoje. Tyle i aż tyle. W tym tkwi siła tego trwającego nieco ponad godzinę albumu oraz samego twórcy, który kolejną płytą udowadnia, że mające miejsce kilka lat temu pukanie do grona najlepszych nadwiślańskich jazzowych gitarzystów, już dawno przerodziło się w bycie czołowym polskim muzykiem gatunku. (MAK)

Marek Kądziela ADHD „In Bloom”
(2015; For Tune)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2015-12-17 by in Recenzja and tagged , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: