AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #291: „The Shoop Shoop Song (It’s In His Kiss)”

Data przyjścia na świat konkretnego muzyka już wiele razy była pretekstem do przypomnienia w cyklu Gold Song jego postaci i twórczości. Nie inaczej jest dzisiaj.

Betty Everett na okładce jeden ze swoich płyt

Betty Everett urodziła się 23 listopada 1939 roku w Greenwood w stanie Mississippi. Wiele czarnoskórych dziewczynek z talentem wokalnym w tamtych czasach swoje pierwsze muzyczne kroki stawiało w kościelnych chórach. Nie inaczej było z Everett, dla której artystyczna droga rozpoczyna się w wieku dziewięciu lat od muzyki gospel śpiewanej w pobliskiej świątyni. Tam też mała Betty uczyła się grać na fortepianie, który w przyszłości stał się jej podstawowym instrumentem. W rodzinnych okolicach przyszła gwiazda muzyki soul i R&B mieszkała aż do 1957 roku. Wtedy to zdecydowała się na przeprowadzę do Chicago. Najbardziej interesowały ją tętniące życiem jazzowe kluby. To w nich otrzymywała posady wokalne, dzięki którym mogła utrzymać się w wielkim mieście na wschodnim wybrzeżu USA. W jednym z takich miejsc na początku lat 60. wypatrzył ją przedstawiciel Vee-Jay Records – wydawnictwa, z którym związana była przez niemal przez całe zawodowe życie.

Największym artystycznym przebojem w dorobku Everett jest niewątpliwie utwór „The Shoop Shoop Song (It’s In His Kiss)”. Piosenka spopularyzowana w latach 90. przez Cher powstała już w 1963 roku. Z myślą o Merry Clayton napisał ją Rudy Clark. Niestety, jej wersja nie spotkała się z ciepłym przyjęciem słuchaczy. Po gotowy numer sięgnęła Betty Everett – w tym przypadku okazał się to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Piosenka podbiła amerykańskie listy przebojów, notując szóstą pozycję w zestawieniu Billboard Hot 100 oraz będąc trzykrotnie numerem jeden na liście tworzonej przez magazyn muzyczny „Cash Box”.

Przypomnijmy sobie ten ponadczasowy hit.

Berry Everett nagrała w sumie osiem studyjnych płyt – w tym jedną w duecie z Ketty Lester. Ostatnia z nich, „Happy Endings”, ukazała się w 1975 roku. Po tamtej dacie wokalistka w zasadzie zakończyła karierę. Próbowała powrócić jeszcze na początku lat 80. z singlem „Hungry For You”, jednak nie został on odnotowany na żadnej znaczącej muzycznej liście przebojów. O Everett co jakiś czas przypominają wydawane przez różne wytwórnie płytowe krążki z największymi hitami w przeszłości śpiewanymi przez wokalistkę. Tych, zmarła w 2001 roku artystka, nagrała całkiem sporo. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: