AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #290: „Next”

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song przypominam jeden z przebojów zespołu The Sensational Alex Harvey Band.

Okładka płyty „Next”

Początek lat 70. to nie tylko premiery takich kultowych płyt, jak chociażby „Band On The Run” Paula McCartneya i zespołu Wings, „The Dark Side Of The Moon” Pink Floyd czy „Pearl” Janis Joplin. To także czas, kiedy do sprzedaży trafił album „Next” formacji o dość oryginalnej i wiele mówiącej nazwie The Sensational Alex Harvey Band. Czym Szkoci przyciągali uwagę ówczesnych odbiorców? Przede wszystkim charyzmatycznym liderem Alexem Harveyem oraz hybrydą hard rockowego grania z teatralnymi gestami, jakie towarzyszyły ich koncertom. Wydana w 1973 roku płyta była drugim tytułem w dyskografii zespołu (dwa lata wcześniej ukazał się krążek „Framed”), ale kolejnym już albumem w dorobku zmarłego w 1982 roku muzyka. To także zdecydowanie najlepsza, moim zdaniem, pozycja płytowa The Sensational Alex Harvey Band. Dopracowana, pełna radości z samego faktu wspólnej gry, nad wyraz rock’n’rollowa (muzycznie i w kwestii postrzegania życia).

Do dzisiejszego odcinka cyklu Gold Song wybrałem utwór tytułowy z tego nieco ponadpółgodzinnego albumu. Piosenka „Next” (stworzona przez Jacquesa Brela, Morta Shumana i Erica Blau) była jedną z zapożyczonych i nieautorskich kompozycji na wspomnianym albumie. Chociaż nie napisana przez Harveya, idealnie pasowała do prezentowanego przez muzyka stylu życia. Krótka historia o deprawacji, przygodach w przybytkach płatnej miłości i konsekwencjach, jakie trzeba później ponieść. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-11-16 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: