AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #289: „Common Ground”

W najbliższą sobotę, 14 listopada, zakończy się ósma edycja jazzowego festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest. Gwiazdą koncertu będzie Mike Stern, którego przywołuję dzisiaj do tablicy w ramach cyklu Gold Song.

Mike Stern (foto: materiały prasowe)

Finał ósmej edycji festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest już 14 listopada. Oprócz wręczenia nagród i wyróżnień młodym muzykom, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbędzie się również koncert głównej gwiazdy całej imprezy – zespołu Mike Stern Band. Jej lider, Mike Stern, urodził się sześćdziesiąt dwa lata temu w Bostonie. Bez cukrowania amerykańskiemu muzykowi, należy napisać, że to prawdziwa żyjąca legenda stylistyki fusion. Gitarzysta, absolwent Berklee College of Music, sześciokrotnie nominowany do nagrody Grammy, autor szesnastu płyt (solowych lub nagranych jako lider), w 1993 roku przez magazyn „Guitar Player” uznany za najlepszego gitarzystę na świecie. W swojej dotychczasowej karierze, którą rozpoczął już w połowie lat 70., miał okazję współpracować z takimi tuzami jazzu jak: Miles Davis, Brecker Brothers i Richard Bona.

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song cofam się do początku lat 90. ubiegłego wieku. Konkretnie do 1991 roku, kiedy to ukazała się piąta płyta Mike’a Sterna. Album nosił tytuł „Odds or Evens” i trafiał do fanów fusion dwa lata po premierze krążka „Jigsaw”, dzięki któremu gitarzysta zaistniał w jazzowym zestawieniu amerykańskiego Billboardu (materiał dotarł wówczas do dwunastej pozycji). Płyta wydana przez wytwórnię Atlantic Records nie tylko okazała się lepsza pod względem muzycznym oraz artystycznym, ale i poprawiła osiągnięcie poprzedniczki na wspomnianej liście. Zbiór premierowych nagrań Sterna znalazł uznanie wśród słuchaczy na terenie Stanów Zjednoczonych i dzięki dobrej sprzedaży uplasował się na miejscu ósmym notowania Billboard Top Contemporary Jazz Albums. Wśród ośmiu kompozycji zawartych na „Odds or Evens” siedem poszerzało artystyczny dorobek Mike’a Sterna. Jeden utwór – „Sandbox” – był autorstwa urodzonej w Monachium gitarzystki Leni Stern, prywatnie żony jazzmana.

Dzisiaj chciałbym przypomnieć numer trzeci z „Odds or Evens” – kompozycję „Common Ground”. Skąd taki wybór? Jak często bywa to w podobnych przypadkach, to mój faworyt ze wspomnianego krążka.

Więcej o ósmej edycji festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest, który rozpoczął się w ubiegły piątek, pisałem tutaj. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-11-09 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: