AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Maze Of Sound „Sunray”

Niedawno do oficjalnego obiegu trafił album „Sunray” łódzkiego zespołu Maze Of Sound. Płyta nie jest jednak wcale taką świeżynką, jak można by się tego spodziewać (materiał w formie fizycznej dostępny był już od końca 2014 roku). Premiera czy też nie, sprawdźmy czy krążkiem tym warto w ogóle zawracać sobie głowę.

Maze Of Sound (foto: materiały prasowe)

Powstały trzy lata temu zespół Maze Of Sound to kolejny przedstawiciel krajowej sceny progresywnego rocka. Grupa ta to przede wszystkim wykonawca koncertowy. Występy łodzian przyciągają słuchaczy nie tylko warstwą muzyczną, ale także pewną dozą teatralności, która tworzy z koncertów mały dźwiękowo-wizualny spektakl. Dobra opinia o Maze Of Sound sprawiła, że formacja w dorobku ma udział m.in. w VIII Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Gniewkowie, Festiwalu w Jarocinie czy też Nowohuckim Festiwalu Sztuki. O grupie usłyszeli także mieszkańcy innych europejskich państw, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z londyńskim Downtown Artist i umową na nagranie dwóch singli na drugi album w PlaySoho Studios. Ale na drugi krążek przyjdzie jeszcze czas. Co o pierwszym?

Krótko: „Sunray” to idealny materiał dla fanów standardowego progresywnego rocka. Nie ma tutaj niczego wyjątkowego, niczego, co odróżniałoby płytę od dziesiątek innych tytułów z tego gatunku. Może takim małym odstępstwem od normy jest długości utworów, które nie przeobrażają się w muzyczne maratony, co dla tej stylistyki jest przecież standardem. Reszta jest już jednak typowym schematem. To straszne, ale bez względu na to, pod jaką szerokością geograficzną nagrywasz progresywny rock, zawsze brzmi on tak samo. Jazz czy nawet rap mają swoje krajowe odmiany, prog rock – nie. Maze of Sound też nie ucieka od szablonu. Dziewięć zawartych na płycie utworów niewątpliwie nagranych zostało z pietyzmem i uczuleniem na kwestię brzmienia – nie stanowi to i tak odstępstwa od normy. Kolejne numery posiadają zmienne tempo, zróżnicowany bukiet dźwięków (od spokojnego grania po tzw. ścianę dźwięku), bogate instrumentarium (oprócz najpopularniejszych instrumentów, sięgnięto także m.in. po mandolinę i skrzypce), przy czym cały czas pięciolinia nie dopuszcza do siebie żadnych wariacji spoza gatunku. Szaleć można, ale tylko w ramach prog rocka. Dlatego też utrzymany w lekko marszowym tempie „Trick Of The Witch” i patetyczny „Forest” w całościowym ujęciu nie porywają oryginalnością, a otwierający płytę „Rain Charmer” i następujący po nim „Reflection” zlewają się niemal w jedno na tle innych utworów opartych na planie łączącym łagodne fragmenty przechodzące w energiczne, gitarowe frazy.

Progresywny rock nie pozwala na wielkie szaleństwa. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że to jedna z najbardziej schematycznych stylistyk muzycznych, w ramach której naprawdę niewiele da się zrobić. Tutaj liczy się głównie poprawne zagranie sekwencji dźwięków (u łodzian w tej kwestii jest naprawdę smacznie), nie zaś oryginalny pomysł na utwór. Zespół Maze Of Sound nie miał łatwo, bowiem zagrać tak, aby słuchacze-puryści nie byli zawiedzeni i jednocześnie wyjątkowo, aby pokazać własne „ja”, to zadanie karkołomne. Zgodnie z przewidywaniami jednej stronie należało ulec. Maze Of Sound wybrali gatunkową czystość i granie pod schemat. Wybór ten należy uszanować, ale do lubienia zmuszał już nie będę. (MAK)

Maze Of Sound „Sunray”
(2014; OiG OPOKA Publishing)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

One comment on “Recenzja: Maze Of Sound „Sunray”

  1. Fantomas_82
    2015-09-08

    100% racji z tym brakiem różnorodności w progrocku.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2015-09-07 by in News and tagged , , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: