AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #276: „It’s a Shame About Ray”

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song wracam na moment do początku lat 90., kiedy to ukazała się piąta płyta zespołu The Lemonheads.

Okładka płyty „It’s a Shame About Ray”

Jak czytamy w książce-almanachu „1001 albumów muzycznych”: „na rok przed ukazaniem się It’s A Shame About Ray Evan Dando był zwykłym gościem grającym w jednej z bostońskich kapel garażowych. Około 1993 roku wybrano go jednym z Najładniejszych Ludzi People Magazine i odtąd wydawało się, że wszyscy mają egzemplarz piątego, przełomowego albumu Lemonheads” (s. 684).

Materiał nagrany z myślą o „It’s a Shame About Ray” to w sumie dwanaście piosenek utrzymanych w klimacie alternatywnego rocka i rock-popu. Każdy z utworów, jakie znajdziemy na krążku, jest idealną radiową melodią, których zazdroszczą zapewne twórcy tego typu komercyjnego grania. Tylko w kawałkach napisane przez Dando pozbawione są tej kiczowatej i przesłodzonej formy znanej nam doskonale ze stacji radiowych. Przykładem utwór tytułowy, w napisaniu którego lidera Lemonheads wspomógł Tom Morgan.

Płyta wydana w 1992 roku przez Atlantic Records przyniosła zespołowi stałe miejsce w historii muzyki, ale i niekończące się źródło dochodu. Prezentowany poniżej utwór wykorzystano bowiem chociażby w popularnych amerykańskich serialach telewizyjnych „Being Human” i „Girls”. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-08-10 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: