AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #264: „Wiosenna poezja”

Rocznicę 51. urodzin świętuje dzisiaj Wojtek Klich. Okazja to zatem idealna, aby przypomnieć sobie jeden z utworów tego artysty.

Wojtek Klich

Wojciech Klich przyszedł na świat 18 maja 1964 roku. Bezapelacyjnie jest jednym z najciekawszych muzyków związanych z Tarnowem. Wkład w rozwój muzycznej sceny oraz przywiązanie do miasta Klich okazuje między innymi przez animację, organizację lub współtworzenie imprez cyklicznych, takich jak chociażby Wydmuszki Rockowe, Zaduszki Dżemowe (koncert doczekał się kilka lat temu okolicznościowego dwupłytowego albumu live), festiwal Był Sobie Blues i Rockowe O!płateczki, które dla wielu melomanów zyskały już status kultowych. W pierwszej połowie lat 90. związał się z zespołem Ziyo. Tarnowska grupa, która na przełomie dekad szturmem zawojowała sceny w całej Polsce, dzisiaj uznawana jest za jedną z najważniejszych muzycznych formacji tamtego okresu na rodzimym podwórku. Razem z Ziyo gitarzysta nagrał dwa krążki studyjne („Gloria”, 1991; „Tetris”, 1994) oraz album z rockowymi aranżacjami bożonarodzeniowych pieśni i pastorałek („Kolędy”, 1992). Czas ten okazał się najbardziej owocnym w całej historii zespołu. Muzycy Ziyo zyskują status jeśli nie gwiazd, to przynajmniej postaci bardzo rozpoznawalnych, a liderzy – wokalista Jerzy Durała i gitarzysta Wojtek Klicha – biorą w 1995 roku udział w koncercie „List do R.” upamiętniającym postać Ryszarda Riedla. W katowickim Spodku tarnowscy muzycy wykonują wspólnie z grupą Dżem utwory: „Wokół sami lunatycy” i „Boże daj dom”.

Klich po rozstaniu z Ziyo kontynuował muzyczną przygodę z własnym zespołem Bardzo Orkiestra, z którym w 1999 roku wydał debiutancką płytę zatytułowaną „Przed drugą”. Album w rozgłośniach radiowych promowany był przez utwór „Wiosenna poezja”, który wybrałem do zaprezentowania w dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song.

Wojtek Klich, który na swoim koncie ma również szereg koncertów na ternie Stanów Zjednoczonych i Kanady, w trakcie których dzielił scenę z takimi osobistościami, jak chociażby Russell Marsland, Carlos Johnson i Charlie Love, jest także laureatem festiwalu Zaczarowany Świat Harmonijki (Poznań, 1988) oraz autorem solowych sukcesów Ani Wyszkoni, dla której skomponował przeboje „Czy ten pan i pani?” oraz „Na cześć wariata”. W tym roku ukazała się płyta „Karolowe Pieśni”, na której Klich wspólnie z zaproszonymi gośćmi interpretuje poezję Karola Wojtyły. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-05-18 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: