AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #262: „Twist and Shout”

Pięćdziesiąt jeden lat temu miała miejsce historyczna chwila, która była dowodem na dominację zespołu The Beatles na światowym rynku muzycznym w latach 60.

Billboard Hot 100, czyli lista przebojów tworzona na podstawie zestawienia najlepiej sprzedających się singli oraz częstotliwości emitowania utworów w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, to chyba najbardziej znane na świecie muzyczne notowanie. Wyznacznik trendów, a także ich potwierdzenie. Miarka komercyjnego sukcesu za oceanem, a także informacja dla reszty globu, co aktualnie jest modne w muzyce. Lista sporządzana co tydzień przez periodyk „Billboard” miała w swojej historii wiele ważnych dat, a to ze względu na długość pozostawania na pierwszym miejscu, a to przez największy awans lub spadek. Korzystając z okazji, jaką daje kalendarz, chciałem przypomnieć o jednym z takich istotnych dni w historii muzyki, jaki zapisał się na zawsze w archiwach notowania Billboard Hot 100. Czwartego kwietnia 1964 roku doszło do sytuacji, która nie zdarzyła się nigdy wcześniej, ani nigdy później – pierwsze pięć miejsc listy przebojów zajęły piosenki tego samego wykonawcy. Wykonawcom tym była grupa The Beatles.

Zespół z Liverpoolu rządziła w latach 60. nie tylko na Starym Kontynencie, ale także podbijała USA. Jak wynika z kwietniowego notowania z 1964 roku, amerykańskim słuchaczom w tamtym okresie najlepiej do gustu przypadły utwory „Can’t Buy Me Love”, „Twist and Shout”, „She Loves You”, „I Want to Hold Your Hand” i „Please Please Me”, które zajęły odpowiednio miejsca od pierwszego do piątego.

Cztery z wymienionych piosenek było autorstwa duetu Lennon-McCartney, jedna („Twist and Shout”) to cover kompozycji Phila Medleya i Berta Russella, który nagrany został w 1961 roku pod roboczym tytułem „Shake It Up, Baby”. Utwór pierwotnie wykonywała formacja Top Notes i właśnie tę wersję chciałbym przypomnieć dzisiaj w cyklu Gold Song.

Kto był najbliżej powtórzenia sukcesu Wielkiej Czwórki? Amerykański raper 50 Cent, który dziesięć lat temu (dokładnie w marcu 2005 roku) mógł pochwalić się obecnością w pierwszej piątce dwiema solowymi propozycjami (#1 „Candy Shop”, #5 „Disco Inferno”) oraz jednym utworem ze swoim gościnnym udziałem (#4 „How We Go” z repertuaru The Game’a). (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-05-04 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: