AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #261: „Blues Music”

Biały facet sięgający w latach 90. po hip-hopwą stylistykę? Nie, nie Vanilla Ice.

Okładka płyty „G. Love And Special Sauce”

W 1994 roku nakładem wydawnictwa Epic Records ukazała się płyta projektu G. Love And Special Sauce. Krążek o tożsamym tytule zawierał czternaście nagrań będących mariażem bluesa, folku, soulu i rapu. Chociaż z tym rapem nie przesadzałbym, wszak G. Love nigdy raperem raczej nie był. Ale po kolei.

W pierwszej połowie lat 90. biali raperzy nie mieli tak dużej pozycji na scenie, jaką dzisiaj może pochwalić się chociażby Eminem. W zasadzie oprócz tria Beastie Boys, którego początki związane były zresztą z punkiem, trudno byłoby znaleźć kogoś zarówno wartościowego, jak i osiągającego komercyjne sukcesy. Owszem, na listach przebojów pojawił się w pewnym momencie ktoś taki jak Vanilla Ice, jednak wywoływał on raczej uśmiech politowania niż akceptację. G. Love nie trafił zatem na dobry grunt. Debiutancki singiel jego projektu pokazał jednak, że jeśli się chce, to można.

Utwór „Blues Music” nie jest rzecz jasna typowym hip-hopowym utworem. Tekst jest rymowany, muzyka nawiązuje rytmem do wiadomej stylistyki, ale sam autor zdecydowanie odcina się od możliwości powielania schematów i rzeczy tworzonych przez raperów. Pojawienie się w warstwie słownej nazwisk, takich ikon muzycznych jak: Chaka Khan, James Brown i Bob Dylan, daje jasny sygnał, że filadelfijczyk ma zupełnie odmienną wizję niż jego koledzy po fachu z nowojorskiego kornera. (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2015-04-27 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: