AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #256: „Mean Old World”

Szesnastego marca 1975 w Los Angeles zmarł wybitny gitarzysta bluesowy T-Bone Walker. Człowiek, który na zawsze zmienił oblicze tego gatunku.

T-Bone Walker (foto: lastfm.pl)

Aaron Thibeaux Walker, jak naprawdę nazywał się popularny T-Bone, uznawany jest za jednego z najlepszych bluesowych wykonawców w historii muzyki. Czarnoskóry artysta przyszedł na świat końcem maja 1910 roku w konserwatywnym stanie Teksas. Talent odziedziczył zapewne po rodzicach, którzy również byli muzykami. Co więcej, po śmierci ojca, kiedy jego matka ponownie wyszła za mąż, okazało się, że nowy pan domu, Marco Washington, także jest utalentowany w tym kierunku i z powodzeniem gra na gitarze, ukulele, bandżo czy mandolinie, a dodatkowo jest członkiem zespołu Dallas String Band. To wszystko wpływało bardzo inspirująco na młodego Walkera, który także zapragnął tworzyć. Umiejętności i ciężka praca doprowadziły go na sam szczyt bluesowych rankingów. Dzisiaj T-Bone to wzór dla kolejnych pokoleń, które widzą w nim pioniera stylistyki jump blues i bluesa elektrycznego, od którego w prostej linii zrodziły się kolejne podgatunki, jak chociażby blues rock. Cztery lata temu opiniotwórczy magazyn „Rolling Stone” umieścił T-Bone Walkera na 67. pozycji wśród stu najlepszych gitarzystów w historii.

Narodziny elektrycznego bluesa datuje się początek lat 40. ubiegłego wieku. Dla wielu krytyków muzycznych i miłośników gatunku przełomowym momentem było opublikowanie przez T-Bone Walkera singla zawierającego na jednej ze stron utwór „Mean Old World”. Piosenka trafiła do sprzedaży i rozgłośni radiowych w 1942 roku, a po latach uznawana jest za pierwsze znaczące nagraniem utrzymanym w stylistyce elektrycznego gitarowego bluesa.

Kompozycja, chociaż innowacyjna, nie wywołała wielkiego entuzjazmu wśród ówczesnych odbiorców. Boom na utwór miał nastąpić dokładnie dziesięć lat później. Wszystko za sprawą Little Waltera – muzyka związanego z chicagowską sceną bluesową, który umieścił swoją wersję „Mean Old World” na trzecim autorskim singlu. Piosenka okazała się sporym hitem, plasując się na szóstym miejscu notowania Billboard R&B. W latach późniejszych po utwór Walkera sięgało wielu bluesowych, jazzowych i rockowych wykonawców, między innymi Chuck Berry, Ike & Tina Turner, Eric Clapton i Nina Hagen.

Poniżej oryginalna wersja utworu „Mean Old World” w wykonaniu T-Bone Walkera. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-03-16 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: