AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #254: „See It In A Boy’s Eyes”

Drugiego marca urodziło się sporo osób związanych z szeroko pojętą muzyką. Lou Reed, Mark Evans (ex-AC/DC), Jon Bon Jovi, James Arthur, Method Man, Jay Osmond, Backy G, a także córka lidera The Rolling Stones – Elizabeth Jagger. Dzisiejsza odsłona cyklu Gold Song nie będzie dotyczyła jednak żadnego z nich.

Drugiego marca – konkretnie w 1977 roku – urodził się także Chris Martin i jak nietrudno się domyślić, to jego postać będzie odgrywać istotną rolę.

Bez wątpienia Chris Martin jest tym artystą, którego solowej płyty wyczekuje pewnie wielu słuchaczy. Lider zespołu Coldplay najwyraźniej nie jest zainteresowany karierą w pojedynkę i próbą udowodnienia na siłę światu, że bez kolegów z grupy nagranie dobrych piosenek także jest możliwe. Owszem, Martin działa jako niezależny wykonawca (przykładem kilka gościnnych występów lub pisanie utworów dla innych gwiazd), jednak zespół zawsze stawiany jest przez niego na pierwszym miejscu. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie, obserwując poczynania zarówno wokalisty, jak i całej grupy, której lideruje.

Zatrzymajmy się jednak na moment przy owej solowej działalności. Chris Martin-nie lider grupy Coldpay kojarzony jest głównie z utworów z Jayem Z („Beach Chair”) i Kanyem Westem („Homecoming”). Dwukrotnie (w 2004 i 2014 roku) wokalista wziął również udział w głośnym projekcie Band Aid, gdzie wspólnie z m.in. Bono, Dido, Joss Stone, Edem Sheeranem i Emeli Sande wykonał świąteczną piosenkę „Do They Know It’s Christmas?” (wersja z 2004 i 2014 roku). Spośród utworów napisanych przez Martina dużym sukcesem cieszyła się również piosenka „See It In A Boy’s Eyes”. Utwór ten znalazł się na reedycji drugiego studyjnego krążka angielskiej wokalistki Jamelii. Płyta „Thank You” w pierwotnej wersji ukazała się końcem września 2003 roku, zbierając sporo pozytywnych recenzji i stając się jednocześnie hitem w Wielkiej Brytanii (4. miejsce na liście sprzedaży z późniejszym certyfikatem platyny). Wznowienie materiału trafiło do sprzedaży w roku późniejszym i zawierało dwie dodatkowe piosenki – „DJ” oraz „See It In A Boy’s Eyes”. Udział Chrisa Martina w drugiej z nich nie kończy się jednak na współautorstwie. Wokalistę słychać tutaj również w chórkach.

Druga solowa płyta Jamelii była jej największym sukcesem – artystycznym i komercyjnym zarazem. Trzeci, a tym samym ostatni krążek w dorobku czarnoskórej artystki („Walk with Me”, 2006) nie osiągnął już podobnych sukcesów. Powodem takiej sytuacji był m.in. dobór współpracowników, który przy „Thank You” po prostu okazał się trafny.

O Jamelii, jako wokalistce, słychać niestety coraz mniej. Status gwiazdy, jaki przyniósł jej niewątpliwie przebój, nomen omen, „Superstar”, procentuje teraz w różnego rodzaju medialnych projektach. Artystka dwukrotnie pełniła rolę trenera w irlandzkiej edycji programu „The Voice of…”, a także występowała w specjalnych edycjach telewizyjnych show sygnowanych nazwiskami Beara Gryllsa i Gordona Ramsaya. Kariera kręci się w lepszy lub gorszy sposób, jednak czy o to właściwie chodzi? (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2015-03-02 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: