AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #244: „Umrzemy młodo”

Spokojnie, to nie żaden apel, ani co gorsza wyznanie. Po prostu przypomniałem sobie jeden utwór Mroka.

Mroku to pochodzący z Koszalina raper, którego kojarzyć można ze składu Bla Bla. Teoretycznie grupa powinna być znana niejednemu słuchaczowi, jednak z praktyki wiem, że Burza, Wonz, Jajco, Em, Machyn i wcześniej wspomniany Mroku są postaciami anonimowymi dla miłośników krajowego rapu. Szczególnie mam na myśli to nieco młodsze pokolenie, które nazwę „ŚLIZG” kojarzy jedynie z forum internetowym, a nie periodykiem, na który czekało się z wypiekami na twarzy (nie oceniam, po prostu stwierdzam fakt). Dlaczego wspominam czasopismo „Ślizg”? W kontekście Mroka ma to sens, bowiem utwór, jaki chcę dzisiaj zaprezentować w cyklu Gold Song, usłyszałem pierwszy raz (albo drugi, a ten pierwszy miał miejsce w Internecie; pamięć już nie ta, co kiedyś) dzięki płycie dołączonej do gazety. Chodzi konkretnie o tzw. „Nielegalny Mixtape” autorstwa didżeja Spoxa, na którym – oprócz Mroka – znaleźli się inni wykonawcy reprezentujący w 2005 roku szeroko pojmowany underground (m.in. Tybet, ekipa Smagalaz, Reno, Te-Tris i Kidd).

Mroku całkiem niedawno zaprezentował słuchaczom swój nowy materiał – płytę zatytułowaną „W drodze do domu”. Krążek jest… ale o tym jednak nie teraz, recenzja niebawem na blogu. W zasadzie chciałem tylko napisać, że premierowe utwory koszalińskiego rapera były bodźcem do sięgnięcia po te nieco starsze kawałki (jak chociażby „Umrzemy młodo”), które – okazuje się – wcale nie są gorsze od tych, które koszaliński emcee serwuje dzisiaj. Brak progresu? W żadnym wypadku! Mroku po prostu od dość dawna trzyma wysoki poziom. (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2014-12-15 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: