AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #242: „How Can I Ease the Pain”

W tym tygodniu przy okazji cyklu Gold Song cofamy się do początku lat 90.

W 242. odsłonie cyklu Gold Song chciałbym przypomnieć utwór „How Can I Ease the Pain”. Piosenka ta, to największy przebój amerykańskiej wokalistki Lisy Fischer. Singiel promował wydany w kwietniu 1991 roku pierwszy i jak dotychczas jedyny solowy album piosenkarki zatytułowany „So Intense”. Wyprodukowany do spółki przez Narada M. Waldena i Louisa Biancanielliego utwór spędził dwa tygodnie na szczycie zestawienia Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs, by w 1992 roku zapewnić Fischer nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze Wokalne Wykonanie Żeńskie R&B (Best Female R&B Vocal Performance) i tym samym wpisać jej nazwisko na stałe do historii muzyki popularnej, obok takich ikon jak Aretha Franklin, Natalie Cole i Chaka Khan, które otrzymywały to wyróżnienie w latach wcześniejszych.

Pomimo dużego sukcesu odniesionego przez utwór „How Can I Ease the Pain”, Lisa Fischer nigdy nie została gwiazdą światowego formatu. Artystka, mówiąc kolokwialnie, nie poszła za ciosem i nie nagrała drugiej solowej płyty, woląc skupić się na pracy studyjnej oraz koncertowych występach z innymi wykonawcami. Xēna, jak nazywana jest Fischer, został jedną z najbardziej wpływowych wokalistek sesyjnych lat 90. Miano to zapewniło jej wykonywanie chórków u Tiny Turner i grupy The Rolling Stones. W swojej dotychczasowej przygodzie scenicznej Lisa współpracowała na podobnych zasadach również m.in. z formacją Nine Inch Nails, Stingiem, Arethą Franklin, Chrisem Bottim i Samem Rineyem.

Dlaczego piszę o tym wszystkim właśnie dzisiaj? Lisa, trochę zapomniana przez współczesnych słuchaczy, 1 grudnia kończy bowiem 56 lat. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-12-01 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: