AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #236: „Stand Down Margaret”

Margaret Thatcher, gdyby żyła, skończyłaby dzisiaj 88 lat.

Margaret Thatcher, była premier Wielkiej Brytanii, przyszła na świat w angielskim Grantham 13 października 1925 roku jako młodsza córka państwa Roberts. Historii życia postaci, która odmieniła wyspiarską politykę, przybliżał nie będę. Lepiej ode mnie zrobią to źródła historyczne, książki biograficzne, których ukazało się kilka, autobiografia „Moje lata na Downing Street” lub nagrodzony Oscarami film „The Iron Lady” z Meryl Streep w roli głównej. Wolę skupić się na muzyce.

Thatcher od początku politycznej kariery była nieustannym celem ataków – począwszy od męskiej części partii, a skończywszy na obywatelach. Zwiększona działalność antythatcherowska nastąpiła po objęciu najważniejszego stanowiska w brytyjskim rządzie. Kobiecie lżyli przedstawiciele niemal całego narodu – w tym muzycy. Podobno już The Clash chcieli, aby na okładce „The Cost of Living EP” widniała przyozdobiona swastyką podobizna Żelaznej Damy. W maju 1980 roku na płycie „I Just Can’t Stop It” grupa The Beat zamieściła utwór „Whine & Grine/Stand Down Margaret”, w którym domagano się ustąpienia pani premier ze stanowiska. Efekt? Spory rozgłos, poparcie ze strony niezadowolonych obywateli brytyjskich, którzy z miejsca stali się fanami kapeli i trzecie miejsce na UK Albums Chart. Więcej o wpływie Żelaznej Damy na brytyjskiego punk rocka pisałem w ubiegłym roku. Poniżej dzisiejszy temat muzyczny cyklu Gold Song – piosenka „Stand Down Margaret”. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-10-13 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: