AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #234: „Lisa”

Wczoraj, 28 września, Chris Botti rozpoczął swoją kilkudniowa trasę koncertową po Polsce. Nic więc dziwnego, że dzisiejszy odcinek cyklu Gold Song poświęcam jego utworowi.

Chris Botti (foto: chrisbotti.com)

Chris Botti, który urodził się w amerykańskim Portland, na swoim koncie ma już dziesięć studyjnych płyt. Debiutancki krążek zatytułowany „First Wish” ukazał się w 1995 roku. Muzyk do świadomości szerszej publiczności przebijać zaczął się jednak dopiero końcem lat 90., kiedy to uwagę na zdolnego trębacza zwróciły grube ryby z wytwórni Columbia Records. Wydany w 2001 roku – pierwszy w barwach nowego labelu, a czwarty w ogóle – album Bottiego nosił tytuł „Night Sessions” i okazał się pierwszym krążkiem tego artysty, jaki ujęty został w zestawieniu Billboard w sekcji jazzowej (4. miejsce). Kolejna płyta, „December”, ukazał się rok później i powtórzyła sukces poprzedniczki, plasując się na jazzowej liście bestsellerów, dodatkowo „łapiąc się” na 124. lokatę głównego notowania. Od tego czasu wszystkie studyjne albumy (z wyjątkiem „A Thousand Kisses Deep” z 2003 roku) sygnowane nazwiskiem Bottiego znajdują uznanie u amerykańskich słuchaczy, co przekłada się na obecność w gronie billboardowych tytułów.

Największy sukces trębacz zawdzięcza swojej ostatniej pozycji w dyskografii – krążkowi „Impressions” z 2012 roku. Płyta, na której znajdziemy sporo ponadczasowych przebojów (m.in. „What A Wonderful World” i „Over the Rainbow”), nagrodzona została statuetką Grammy w kategorii Najlepszy Instrumentalny Album Z Muzyką Pop (Best Pop Instrumental Album).

Tajemnicą nie jest fakt, że najwierniejszymi fanami twórczości Bottiego są Polacy. Przykładem na to nie tylko wyniki sprzedaży płyt (platyna za album „Italia” i kompilację „This Is Chris Botti” oraz diament za krążek live „Chris Botti In Boston”), ale także spore zainteresowanie koncertami, które od lat w większości przypadków zostają całkowicie lub prawie całkowicie wyprzedane.

Repertuar Bottiego jest tak duży, że ten jeden jedyny utwór do dzisiejszego odcinka cyklu Gold Song wybrać było naprawdę trudno. Ostatecznie postawiłem na kompozycję „Lisa”, która otwiera ważną dla smooth jazzowego muzyka płytę „Night Sessions”.

Odnośnie koncertów trębacza w Polsce, po wczorajszym występie w Szczecinie, Botti obrał kurs na Gdynię, gdzie zagra już jutro. W kolejce czekają jeszcze Wrocław, Zabrze, Warszawa i Poznań. (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2014-09-29 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: