AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #231: „Where No Man Has Gone Before (Theme from Star Trek)”

Nie rozmawiam z tobą, jeśli nie jesteś fanką/fanem oryginalnego „Star Treka”.

Ósmego września 1966 roku amerykańska stacja telewizyjna NBC opublikowała pierwszy odcinek serialu „Star Trek”. Z moich dokładnych, jak na humanistę przystało, obliczeń wynika zatem, że właśnie dzisiaj mija 48 lat od tego wydarzenia. Jest to zatem doskonały pretekst, aby przypomnieć sobie główny motyw muzyczny tego fantastycznego serialu (jeśli masz odmienne zdanie – nawet go nie wyrażaj, ponieważ i tak nie zmieni to mojej opinii na temat odcinków ukazujących przygody załogi statku kosmicznego Enterprise).

Utwór muzyczny, który stał się motywem przewodnim serialu, to w pełni instrumentalna propozycja autorstwa urodzonego w 1919 roku w Filadelfii kompozytora i aranżera Alexandra Courage’a. Utwór pierwotnie zarchiwizowany został pod tytułem „Where No Man Has Gone Before”, jednak z myślą o telewizyjnej serii zdecydowano o zmianie nazwy na prostszą i bardziej kojarzącą się z samym serialem. Wybór padł na tytuł „Theme from Star Trek”, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. O tym, jak powstał utwór opowie najlepiej jego autor. Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu.

Courage zmarł w 2008 roku po serii udarów przebywając w jednym z zakładów opieki dla seniorów w Kalifornii. Jego ciało spoczęło w dedykowanym mu mauzoleum usytuowanym na Westwood Village Memorial Park Cemetery w Los Angeles. Jako autor pozostawił po sobie wiele utwór muzycznych kojarzonych z serialowymi i filmowymi tytułami, takimi jak chociażby „The Brothers Brannagan” i „The Left Handed Gun”, uczestnicząc za życia również w nagraniach muzyki do kinowych hitów „Mumia”, „Jurassic Park” i „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci”.

Poniżej największe osiągnięcie w dorobku Courage’a – motyw przewodni serialu „Star Trek”. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-09-08 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: