AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #230: „To był chłop”

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song przypominam solowy debiut Jana „Kyksa” Skrzeka i jedną z zawartych na nim piosenek.

Jan „Kyks” Skrzek to żywa legenda śląskiej sceny muzycznej. Artysta przyszedł na świat w 1953 roku w Michałkowicach. Pomimo silnych tradycji muzycznych w rodzinie, granie – przynajmniej do pewnego momentu – było dla niego jednak wyłącznie odprężeniem po ciężkiej, fizycznej pracy w kopalni „Siemianowice”. Od czasu do czasu pojawiał się w różnych zespołach (Rak, Apogeum, Nasz Bar), by w końcu rozpocząć ścisłą współpracę ze swoim bratem Józefem, również muzykiem. Na początku lat 80., właśnie na prośbę brata, „Kyks” wziął udział w realizacji płyty grupy SBB zatytułowanej „Memento z banalnym tryptykiem”. Później, niczym efekt domino, gościnnie dogrywał się na kolejne solowych albumach Józefa. Wczesne lata 80. to również twórczy związek z zespołem Elżbiety Mielczarek.

Płytowym solowym debiutem „Kyksa” jest krążek „Górnik Blues”. Materiał ukazał się w 1986 roku i dokumentuje koncert artysty w klubie Leśniczówka w Chorzowie. Oryginalne wydanie w formie płyty winylowej zawiera dziewięć kompozycji (pięć na stronie A i cztery na stronie B). Na drugiej stronie znajdziemy – najlepszą moim zdaniem zawartą na płycie – piosenkę pt. „To był chłop”. Utwór napisany i zaaranżowany został przez samego Skrzeka do słów Tadeusza Kijonki.

Jan „Kyks” Skrzek w sierpniu był jedną z gwiazd 9. edycji festiwalu Był Sobie Blues. Zachęcam do sprawdzenia wideo z klubowego koncertu artysty w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-09-01 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: