AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #226: „Poor Little Fool”

Czwartego sierpnia 1958 roku opublikowano pierwsze zestawienie Billboard Hot 100. Historycznym liderem została piosenka „Poor Little Fool”.

Billboard Hot 100 to dzisiaj najpopularniejsza muzyczna lista przebojów na całym świecie. Zestawienie, którego tworzeniem zajmują się dziennikarze magazynu „Billboard”, aktualizowane jest co tydzień i obejmuje wyniki sprzedaży właśnie z danego tygodnia. Źródła, dzięki którym lista może być aktualizowana, są trzy: częstotliwość emisji danego utworu w amerykańskich stacjach radiowych, wynik fizycznej sprzedaży singli (czyli tego, co ukazuje się na winylu, płycie i w przeszłości również na kasecie magnetofonowej) oraz wynik sprzedaży cyfrowej (czyli wszelkiego rodzaju sklepy iTunes, Amazon itp.). Pierwszym utworem, który dzierżył zaszczytne miano amerykańskiego numeru jeden, był singiel „Poor Little Fool” Ricka Nelsona. Magazyn „Billboard” ogłosił ten fakt dokładni 56 lat temu – 4 sierpnia 1958 roku.

Piosenka napisana przez Sharon Sheeley (jej autorka w chwili komponowania miała tylko piętnaście lat!) na najwyższej pozycji zestawienia Hot 100 spędziła dwa tygodnie, czyli po premierowej odsłonie notowania na pierwszym miejscu była jeszcze tylko raz. Utwór ten znalazł się również w pierwszej dziesiątce innych billboardowych list – z przebojami country oraz rhythm and bluesowymi kompozycjami. W obu przypadkach najwyższa pozycja, jaką udało się osiągnąć, to trzecie miejsce. „Poor Little Fool” spodobało się również na Starym Kontynencie – na brytyjskiej liście numer był czwarty. Sam utwór promował drugi solowy album osiemnastoletniego wówczas Rickyego Nelsona. Płyta zatytułowana po prostu „Ricky Nelson” wydana została w lipcu 1958 roku przez wytwórnię Imperial. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-08-04 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: