AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #219: „Jej portret”

63. rocznicę urodzin celebruje dzisiaj najlepszy polski saksofonista Henryk Miśkiewicz.

Henryk Miśkiewicz

2 czerwca 1951 roku w Żaganiu (województwo lubuskie) na świat przyszedł Henryk Miśkiewicz. „Czarodziej saksofonu”, jak przez wielu sympatyków nazywany jest muzyk, pierwsze szlify artystyczne zdobywał w Liceum Muzycznym we Wrocławiu i stołecznej Akademii Muzycznej. Poważnie na scenie zadebiutował w wieku czternastu lat podczas wrocławskiego Jazzu nad Odrą – jednego z najważniejszych festiwalu tematycznych w Polsce. Tamta przygoda zakończyła się wyróżnieniem i zapewne nadała sporego rozpędu późniejszej karierze saksofonisty. W dorobku muzyka znajdziemy kilka autorskich płyt (m.in. „More Love”, „Kakaruka”, trylogia „Full Drive”, „Uniesienie”) nagrywanych w towarzystwie wybitnych polskich muzyków, jak Cezary Konrad, Andrzej Jagodziński, Robert Kubiszyn i Marek Napiórkowski. Przez te wszystkie lata Miśkiewicz współpracował również m.in. z: Jarosławem Śmietaną, Ewą Bem, Anna Marią Jopek, Patem Metheny i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Towarzystwo, jak widać, nieliche.

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song przypominam utwór „Jej portret”. Autorska kompozycja Henryka Miśkiewicza pochodzi z jego płyty „More Love”, której premiera miała miejsce w 1994 roku (album doczekał się reedycja jedenaście lat później). (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2014-06-02 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: