AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #211: „We Love You”

Wpis z cyklu Gold Song dzisiaj nieco dłuższy niż zwykle, chociaż równie bez sensu. Ale cała sprawa jest bez sensu, więc tak chyba powinno być.

Polscy artyści związani ze sceną muzyczną, wysyłając list, kilka dni temu zaprotestowali przeciwko uświetnieniu 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku koncertem zespołu The Rolling Stones (więcej o tej sprawie chociażby tutaj). Całe zamieszanie wokół tego wydarzenia – jak zwykle bywa w Polsce – jest bez sensu. Grupa The Rolling Stones i tak nie zagra 4 czerwca w naszej stolicy, ponieważ tę datę ma od dawna zajętą koncertem w innym kraju. Abstrahując jednak od kalendarzy, terminarzy i państwowych rocznic, warto jednak wziąć brytyjską grupę w obronę i napisać dlaczego Jagger i spółka powinni w Polsce zagrać – 4 czerwca, 5 sierpnia, 8 października. Kiedykolwiek.

The Rolling Stones (foto: lastfm.pl)

1. Grupa The Rolling Stones to najdłużej występujący zespół rockowy w historii. Nieprzerwanie, chociaż w różnych konfiguracjach, Stonesi są na scenie od 1962 roku. Jaggar, Richard i Watts w składzie grupy są od samego początku. Nie mieć możliwości zobaczenia takich wykonawców na żywo to grzech. A że mając do wyboru zakup biletu na The Rolling Stones (na który – przynajmniej ja – odkładałbym pewnie cały rok) lub zakup biletu na koncert zespołu Tilt (na który odkładałbym pewnie jakiś miesiąc), w którym gra Wojciech Konikiewicz – jedna z osób, które podpisały się pod listem – oczywiste jest, że wybrałbym koncert angielskiej formacji. Jagger z kolegami w Polsce bywają od święta, krajowego wykonawcę mam okazję zobaczyć i posłuchać na żywo przynajmniej raz do roku.

2. Powód dość istotny, ponieważ dotykający jakości i poziomu prezentowanych nagrań. Nawet najgorszy z najgorszych utworów w dorobku The Rolling Stones nie jest tak chujowy, jak utwory Roberta Chojnackiego – kolejnego z polskich artystów (czy to słowo nie jest użyte nad wyraz?), którzy podpisali się pod wspomnianym wcześniej listem. Być może młodsi słuchacze nie kojarzą pana Roberta, ani jego twórczości, zatem odsyłam do jednego przykładowego kawałka.

3. W 2006 roku Stonesi zagrali na plaży Copacabana dla ponad półtora miliona fanów. Na występ na Stadionie Narodowym przyszłoby zapewne tylko 45-50 tysięcy. Pokaż mi, czytelniku, taką frekwencję na krajowych wykonawcach (oczywiście nie bierzemy pod uwagę festiwalu typu Przystanek Woodstock, gdzie nie płaci się za wstęp)?

4. Stonesi wprawdzie nad Wisłą grali już trzykrotnie (dwa razy w Warszawie, raz w Chorzowie), jednak ostatni raz było to w lipcu 2007 roku. Co prawda od tego czasu zespół nie wydał ani jednego studyjnego krążka (ostatnia tego typu płyta ukazała się w 2005 roku), ale to przecież w niczym nie przeszkadza. Takie utwory, jak „(I Can’t Get No) Satisfaction”, „Wild Horses”, „Brown Sugar” czy „Honky Tonk Women” należą do grona tzw. evergreenów, które śpiewać będą jeszcze nasze dzieci i wnuki. A to, że The Rolling Stones pomimo upływu lat wciąż potrafią bawić się na żywo udowadnia ubiegłoroczne wydawnictwo „Hyde Park Live”.

5. Argument ostatni: dożyliśmy czasów, kiedy bilety na koncert Stonesów trafiają do ogólnopolskiej sprzedaży, nie zaś bezpośrednio do partyjnych towarzyszy, jak miało to miejsce w 1967 roku, kiedy Brytyjczycy zagrali w Warszawie po raz pierwszy.

A dzisiejszym utworem zaprezentowanym w cyklu Gold Song jest piosenka „We Love You”. Utwór jako singiel wydanym został w Wielkiej Brytanii w sierpniu 1967 roku. Miesiąc później ukazał się w Stanach Zjednoczonych. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-03-31 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: