AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #204: „Nothing Like This”

Zasiadając do opublikowania kolejnej części cyklu Gold Song od razu pomyślałem o trzech rocznicach: dziesięciu latach od ukazania się debiutanckiej płyty Kanye’ego Westa („The College Dropout”), śmierci Jay Dee (2006 rok) oraz pierwszej w historii muzyki Złotej Płycie dla Glenna Millera za krążek zawierający utwór „Chattanooga Choo Choo” (1942 rok; sprzedaż na poziomie 1,2 mln kopii).

Ostatecznie postanowiłem poświęcić kilka zdań członkowi zespołu Slum Village. O urodzonym w Detroit muzyku napisano i powiedziano już bardzo wiele. Takie dni, jak ten dzisiejszy, są ku temu doskonałą okazją. Tylko czy jest sens się powtarzać? Zamiast wstępu, zawierającego informacje i spostrzeżenia, jakie zapewne już niejednokrotnie czytaliście, odsyłam na YouTube.com gdzie znajduje się półgodzinny film dokumentalny o Jayu Dee.

Kiedy obejrzycie już film, zapraszam do posłuchania poniższego utworu.

„Nothing Like This” to numer pochodzący z płyty „Ruff Draft”. Pierwotnie materiał wydano w 2003 roku jako epkę, której dystrybucją zajął się jeden z niemieckich labeli. Pięć lat później – w marcu 2007 roku – wydawnictwo Stones Throw zdecydowało się na wznowienie tytułu. Tym razem dwupłytowy album „Ruff Draft” (remasterowana wersja wydana na winylu oraz w formie CD z bonusowym dyskiem zawierającym instrumentale) trafił do sprzedaży jako trzeci oficjalny solowy projekt Dee. Reedycja płyty okazała się pierwszym dziełem tego czarnoskórego muzyka, jakie trafiło na listę Billboard 200, a więc zestawienie najlepiej sprzedających się albumów i epek w Stanach Zjednoczonych (krążek dotarł do 112. miejsca). (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2014-02-10 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: