AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #202: „Epic”

Czterdzieści cześć lat temu w mieście Eureka w amerykańskim stanie Kalifornia na świat przyszedł Michael Allan Patton, znany szerzej jako Mike Patton. Rocznica zobowiązuje, dzisiejszy odcinek cyklu Gold Song pośrednio poświęcam temu twórcy.

Mike Patton (foto: Luke Skyworcel/Wikipedia Commons)

Mike Patton to amerykański wokalista, autor tekstów, multiinstrumentalista (grywa m.in. na gitarze, perkusji, klawiszach i gitarze basowej), producent muzyczny i okazjonalnie aktor. Na scenie obecny jest mniej więcej od połowy lat 80. Przez prawie trzy dekady swojej działalności artystycznej współtworzył takie formacje, jak Faith No More, Mr. Bungle, Tomahawk, Fantômas, Lovage, The Dillinger Escape Plan i Peeping Tom.

Największe sukcesy artystyczne i komercyjne Patton świętował do tej pory z rockowym zespołem Faith No More. Grupa powstała w 1981 roku i do tej pory nagrała sześć płyt studyjnych. Mike dołączył do formacji w 1989 roku i wziął udział w nagraniach trzeciego krążka w dyskografii zatytułowanego „The Real Thing”. Tak naprawdę od tego momentu zaczyna się historia Faith No More – grupy rozpoznawalnej i cenionej. Dwa wcześniejsze albumy (debiutancki „We Care a Lot” z 1985 roku i „Introduce Yourself” z 1987 roku), oprócz zauważalnej obecności na rynkach australijskim i brytyjskim, nie zdołały przebić się do świadomości globalnego słuchaczy. Dopiero „The Real Thing”, zawierający takie przeboje, jak „Epic” czy „From Out of Nowhere”, sprawił, że o amerykańskiej kapeli zrobiło się głośniej (sam materiał w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie osiągnął status platyny).

Za płytę „The Real Thing” grupa Faith No More otrzymała swoją pierwszą nominacją do Grammy Awards w kategorii Najlepsze Metalowe Wykonanie (1989 rok), a piosenka „Epic”, której posłuchać można poniżej, dwa lata później została wymieniona w gronie nominowanych w kategorii Najlepsze Hard Rockowe Wykonanie. Żadna z tych szans nie została zamieniona na statuetkę. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-01-27 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: