AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #200: „Dazed and Confused”

Grupa Led Zeppelin gościła już w cyklu Gold Song – konkretnie w odcinku 115., w którym przypominałem piosenkę „Good Times, Bad Times”. Dzisiaj Zeppelini pojawiają się raz jeszcze, a wszystko dzięki pewnej rocznicy.

45 lat temu, 12 stycznia 1969 roku, ukazał się debiutancki album grupy Led Zeppelin. Na płytę zatytułowaną po prostu „Led Zeppelin” złożyło się dziewięć utworów – po części autorskich, po części coverów. – Weszliśmy [do studia] i nagraliśmy dokładnie to, gdzie byliśmy w tamtym momencie – wspominał po latach Jimmy Page, lider zespołu. Jak na ówczesnych debiutantów przystało, swoim materiałem okazali uznanie i szacunek dla rockowych dokonań poprzedników, formułując jednocześnie własną definicję muzyki z pogranicza rocka, bluesa, folku i heavy metalu.

Trudno jest, patrząc na przekrój całej kariery, wybrać najlepsze piosenki Led Zeppelin. Każda składanka typu „the best of” będzie zapewne naznaczona brakiem jakiegoś utworu, ale jedno jest – według mnie – pewne: na każdej takiej płycie powinna znaleźć się kompozycja „Dazed and Confused” – chociażby dla zaprezentowanej tam linii basu. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2014-01-13 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: